Praca

i

Autor: Canva Pro

PRACA

Dostałeś awans? To świetny moment na rzucenie pracy. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili zaskakujące badanie

2023-10-02 11:16

Badacze z ADP Research Institute przeprowadzili analizy dotyczące zatrudnienia w amerykańskich firmach. Wynika z nich, że... po otrzymaniu awansu pracownicy znacznie częściej decydowali się na odejście z pracy! Skąd taka zależność?

W badaniu wzięto pod uwagę amerykańskie firmy, które w latach 2019-2022 zatrudniały przynajmniej tysiąc pracowników. Analizując dane dotyczące zatrudnienia i zwolnień badacze wykazali, że awans sprzyjał rzuceniu pracy lub przynajmniej nie wpływał na podjętą już decyzję o jej zmianie.

Stworzyli też model statyczny pomagający przewidzieć którzy pracownicy w najbliższym czasie prawdopodobnie odejdą z firmy.

Amerykanie zwalniają się już miesiąc po awansie

W modelu wykazano, że po miesiącu od otrzymania awansu pracę rzuciło niecałe 30 procent pracowników. Według badaczy, gdyby do awansu nie doszło liczba ta oscylowałaby zaledwie w granicach 18 procent.

Co ma na to wpływ? W dużej mierze chodzi o zwiększenie wartości rynkowej pracownika, ale i jego osobistej pewności siebie. Osoba na wyższym stanowisku, które zajęła po awansie, ma większe możliwości znalezienia nowej, dobrze płatnej i rozwijającej pracy.

Zgodnie z modelem statystycznym dopiero po sześciu miesiącach od otrzymania awansu (i pozostania na stanowisku) prawdopodobieństwo odejścia z pracy osób po awansie i bez niego stawało się zbliżone.

Zobacz też: W tych zawodach brakuje wykwalifikowanych pracowników

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog
Zwolniono mnie z pracy za to, że pomogłam niesłusznie zwolnionym ratownikom
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE