Da Vinci i kość kurczaka. Kolejne udane operacje w gorzowskim szpitalu [ZDJĘCIA]

2021-06-23 16:36
gorzów da vinci 1
Autor: materiały szpitala Gorzów Robot podczas operacji.

Brzmi jak tytuł kryminału, a to poważna sprawa, bo dotyczyła zdrowia 76-letniego gorzowianina. Lekarze, którzy przeszli specjalne szkolenia i dostali certyfikaty, pracują pełną parą. Mają za sobą już kilka zabiegów.

Pan Stanisław z silnym bólem brzuch trafił do szpitala w Gorzowie niemal w ostatniej chwili. Okazało się, że ciało obce utkwiło w przewodzie pokarmowym mężczyzny. Była to kość z kurczaka, która przebiła jelito i prawie uszkodziła tętnicę biodrową.

Lekarze zdecydowali się na operację przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Dzięki niemu trwała ona krócej, a pacjent nie ma dużej blizny na brzuchu.

gorzów da vinci 2
Autor: materiały szpitala Gorzów Doktor Maciej Skrzypek z panem Stanisławem.

- Cieszę się, że lekarze wybrali takie rozwiązanie, bo prawie nie odczuwam skutków zabiegu. Czuję się dobrze i po trzech dniach opuściłem szpital, a wkrótce będę mógł wrócić do swoich codziennych zajęć - powiedział  76-letni gorzowianin.

Robot da Vinci opiera się na technice laparoskopowej. Optymalizuje ruchy chirurga i poprawia jego pole widzenia.  Przypomnijmy- lekarz -operator nie znajduje się przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą konsoli, która wyświetla trójwymiarowy obrazu nawet w 16-krotnym powiększeniu.

Technologia zdalnie sterowanych robotów w służbie walki z rakiem szyjki macicy w krakowskim szpitalu na Klinach.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE