Buty za 50 tysięcy złotych! Gorzowianka chciała je sprzedać, a straciła oszczędności...

2021-02-23 13:40 kły
gorzów policja portal oszust
Autor: materiały Lubuska Policja Poadczas internetowych transakcji trzeba być czujnym.

Oszuści na portalach ogłoszeniowych czyhają na swoje ofiary. Policja przestrzega, by nie udostępniać danych do swoich kont czy kart. W poniedziałek (22.02) oszukana została kobieta, która zgłosiła się na policję kilka godzin po zdarzeniu.

Kobieta na portalu ogłoszeniowym wystawiła buty na sprzedaż. Na komunikator odezwał się kupiec i zaproponował płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłał w komunikatorze. Wydawał się on na tyle wiarygodny, ze sprzedająca otworzyła go. By otrzymać pieniądze musiała wpisać dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej weryfikacji także pin.

To dało dostęp przestępcy do jej konta, który po chwili wybrał w sumie 50 tysięcy złotych! Po tym kobieta zablokowała swoje konto. Kiedy tylko policjanci dowiedzieli się jaki był mechanizm działania, próbowali w banku zablokować przelewy. Okazało się jednak, że pieniądze zostały już wypłacone.

Mundurowi przypominają, że w przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Podsyłane linki do płatności mogą pozornie być wiarygodne. Są w nich na przykład przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego.

Zniszczył szlaban i... zabrał go ze sobą