Amazonia

i

Autor: Canva Pro

KLIMAT

Brazylia: Klęska suszy w Amazonii. Ludziom zaczyna brakować jedzenia i wody!

2023-09-27 8:51

Tropikalne lasy brazylijskiej Amazonii nawiedziła dotkliwa susza. W tej chwili poziom wód w amazońskich rzekach jest najniższy w historii. To oznacza problemy dla mieszkanców, którzy już teraz borykają się z brakiem żywności i wody pitnej.

Brazylia stanęła przed poważnym kryzysem związanym z globalnym ociepleniem. Obecnie, w tropikalnych lasach Amazonii panuje susza, a poziom wód jest coraz niższy, co utrudnia m.in. transport wodny będący jednym z głównych środków komunikacyjnych.

Ludność Amazonii czekają poważne problemy. Tak źle jeszcze nie było

Miejscowe władze ostrzegają, że dotkliwa susza może spowodować w ciągu kilku najbliższych miesięcy poważne problemy w życiu półmilionowej ludności zamieszkałej na tych terenach.

Już obecnie wielu mieszkańców tych terenów ma problemy z dostępem do artykułów żywnościowych i wody pitnej ponieważ z powodu suszy zawodzi transport wodny - podstawowy w tym regionie. Komunikaty władz informują o „historycznie najniższym” poziomie amazońskich rzek.

Według komunikatu ogłaszanego przez kapitanat portu rzecznego głównego miasta Amazonii, Manaus, poziom rzeki Amazonka spadł w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku aż o 6 metrów i w tej chwili wynosi 16,7 metrów.

Stan alarmowy w Amazonii. Miliony dolarów na wodę i żywność

Władze stanu Amazonas już przed dwoma tygodniami ogłosiły „plan ratunkowy”, na którego realizację przeznaczyły 20 milionów dolarów, celem sfinansowania dystrybucji wody pitnej i artykułów żywnościowych wśród mieszkańców tych terenów.

Natomiast we wtorek (26.09), z uwagi na klęskę suszy, w piętnastu powiatach Amazonii ogłoszono „stan alarmowy” , a w czterdziestu - „stan gotowości”.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że „susze w rejonie Amazonii stają się z każdym rokiem coraz dłuższe i bardziej dotkliwe” – stwierdzono w komunikacie Manaus.

Globalne ocieplenie powoduje susze w wielu rejonach świata. W lipcu we Włoszech zanotowano ekstremalne upały!

Sonda
Obawiasz się anomalii pogodowych związanych ze zmianami klimatu?
Susza dotknęła Polaków. Wsie regularnie cierpią na brak wody
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE