"Będzie drożej, zmieniam deklarację!". Podwyżka za śmieci w Gorzowie [AUDIO]

2021-06-17 16:31
gorzów śmieci matejki 1
Autor: Fragles Pojemniki przy budynku wielorodzinnym na osiedlu Staszica.

Zmiany w opłatach za wywóz odpadów mają obowiązywać od lipca, a już biuro ZCG MG 6 odwiedzają gorzowianie i zmieniają dane w formularzach. Takie "ruchy" zostaną wzięte pod lupę i sprawdzone.

Gorzowianie oraz mieszkańcy gmin należących do Związku Celowego Gmin MG 6, zajmującego się śmieciami, przychodzą do biura i podają mniejszą liczbę domowników. Ma to związek z podwyżką- zamiast 24 będziemy płacić 32 złote od osoby.

- Gdy informacja poszła w mediach, pojawiło się u nas kilkanaście osób, które wprost powiedziały- będzie drożej dlatego zmieniam deklarację. Jeżeli ktoś tylko i wyłącznie z tego powodu wprowadza zmiany, natychmiast wszczynamy postępowanie wyjaśniające – mówi Katarzyna Szczepańska, przewodnicząca ZCG MG6.

gorzów śmieci Widok
Autor: Fragles Śmietniki podczas pandemii szybciej się zapełniały.

MG 6 ma kilka sposób na nieuczciwych mieszkańców. Współpracuje ze strażnikami miejskimi, którzy mogą nałożyć karę za brak deklaracji czy podanie w niej fałszywych danych. To mandat w wysokości od 500 do 5 tysięcy złotych. Opłata śmieciowa jest jak podatek, więc zaległość może być dochodzona do pięciu lat wstecz.

Podwyżka o 8 złotych ma kilka przyczyn. Przez zmiany w ustawie - operatorzy wywożący śmieci nie rozliczają się ryczałtowo tylko za każdą tonę. Związek miesięcznie płaci wywoźnikom ponad 4 mln zł, gdzie rok temu było to 2 mln 800 tysięcy. Średnio w miesiącu produkowaliśmy 400 ton śmieci więcej niż przed pandemią.

Przeprowadzka tygrysów z Poznania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE