Andrzejki/ zdj. poglądowe

i

Autor: Pexels

Andrzejki w Gorzowie 2022. Kiedy i gdzie są? Wróżby Andrzejkowe 2022

2022-11-29 13:14

Większości Polakom, przysłowiowe Andrzejki kojarzą się z szampańską zabawą i są zazwyczaj obchodzone w weekend poprzedzający święto wróżb. Nie inaczej jest w tym roku. Więcej w poniższym artykule.

Andrzejki, to nic innego jak święto wróżb, które odbywa się zawsze pod koniec listopada. Tego dnia nie tylko w przedszkolach można powróżyć i pobawić się z przyjaciółmi. Imprezy i bale organizują liczne sale.

Co to są Andrzejki? Kiedy obchodzimy Andrzejki 2022?

Tak, jak wspomnieliśmy, Andrzejki to święto wróżb, które według tradycji, powinno się obchodzić w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 roku dzięki Marcinowi Bielskiemu. Po Andrzejkach rozpoczyna się adwent, w którym chrześcijanie przygotowują się do Bożego Narodzenia.

Imprezy Andrzejkowe w Gorzowie 2022. Kiedy są?

Z reguły imprezy Andrzejkowe odbywają się w weekend 26-27 listopada. W Gorzowie jednak są organizowane inne wydarzenia związane ze świętem wróżb. W gorzowskim Młodzieżowym Domie Kultury możemy podziwiać wystawę "fotograficzne Andrzejki". Jednak mimo wszystko większość gorzowian szuka tego dnia imprez lub miejsc, gdzie można wróżyć. Najlepiej sprawdzą się na imprezie:

  • lanie wosku;
  • wyścig butów;
  • filiżanki;
  • kartki z imionami;
  • obieranie jabłka

Czy Andrzejki 2022 to dzień wolny?

Andrzejki nie są świętem państwowym i nie należy się za nie dzień wolny. W wtorek do pracy i szkoły będziemy musieli udać się wszyscy, ale małe spotkania warto zaplanować na sam wieczór.

Sonda
Wróżysz sobie na Andrzejki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE