Wkrótce pojedziemy Rybacką. Nowe zabytkowe elementy na elbląskiej Starówce

2020-06-03 15:13
Końcówka remontu Rybackiej na elbląskiej Starówce
Autor: Krzysztof Jaworski

Dobiega końca przebudowa fragmentu ul. Rybackiej. Wśród prac, które należy jeszcze wykonać jest montaż przedwojennych zabytkowych pokryw, zasłaniających niegdyś włazy elbląskich studzienek kanalizacyjnych.

Główne prace na przebudowywanym odcinku z końcem maja zgłoszone zostały do odbioru. Przypomnijmy, w ramach inwestycji wykonana została jezdnia długości około 90 m z kostki kamiennej, wykonano też 19 miejsc parkingowych prostopadłych do drogi oraz chodniki z kostki i płytek granitowych. Cały odcinek jest oświetlony.

Ozdobą tego fragmentu ul. Rybackiej będą właśnie zabytkowe pokrywy, przechowywane do tej pory na terenie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Osiem z nich z przedwojennymi nazwami producentów, zarówno elbląskich, jak i bydgoskich, zamontowanych zostanie na odbudowywanym fragmencie ulicy Rybackiej. Pokrywy umieszczone będą w pasie pomiędzy jezdnią a chodnikiem. W tej chwili są oczyszczane i konserwowane, docelowo będą wmontowane w nawierzchnię jako tzw. ślepe studnie.

Zgodę na taką formę ich wyeksponowania dał Konserwator Zabytków, o ich montaż i odpowiednie zaprezentowanie w przestrzeni miasta zabiegał lokalny pasjonat historii, Lech Słodownik. Prace przy montażu pokryw, wraz z pracami porządkowymi, potrwają kilka dni.

Wartość całej przebudowy ul. Rybackiej to prawie 900 tys. zł, z czego ponad 630 tys. złotych dofinansowano z Funduszu Dróg Samorządowych.

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE