Wigilia z prosforą. W środę (6 stycznia) wierni obrządku wschodniego obchodzą wigilię świąt Bożego Narodzenia

2021-01-05 13:35 KaJot
Świąteczne wnętrze cerkwi Parafii Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Elblągu
Autor: Parafia Prawosławna św. Marii Magdaleny w Elblągu Świąteczne wnętrze cerkwi Parafii Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Elblągu

W regionie elbląskim, głównie w okolicach Pasłęka i Braniewa, jest kilkaset takich rodzin. Podobnie jak w tradycji zachodniej, w czasie świąt pojawi się u nich choinka, a na wigilijnym stole 12 potraw. Zamiast opłatkiem wierni przełamią się jednak prosforą.

Wyznawcy obrządków wschodnich, m.in. prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą wigilię świąt Bożego Narodzenia i same święta według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego. Święta poprzedza 40-dniowy post. Obowiązuje ona także w Wigilię. Jest to jedyny posiłek tego dnia a wierni dzielą się prosforą

- To rodzaj pszennego chleba, bułki. Dzieli się ją na równe kawałki a zebranym podaje je najstarsza osoba przy stole. Co ciekawe, w okresie świąt, w wielu domach pod choinką nie ma prezentów. Prezentem są same święta. Według naszej tradycji Święty Mikołaj przychodzi do dzieci z podarkami z 18 na 19 grudnia. W okresie świąt mamy też tradycje kolędowania. Kolędnicy mają specjalny dzwoneczek, którym informuje o swoim przybyciu. Składają, często w formie śpiewu, specjalne życzenia i zwykle są zapraszani do domu na mały poczęstunek – mówi Bohdan Majer, elbląski przewodnik PTTK i nauczyciel języka ukraińskiego.

W Kościele wschodnim nie ma zwyczaju budowania szopek. W cerkwiach stoi za to choinka i ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż. Szacuje się, że w Polsce żyje około pół miliona wyznawców obrządków wschodnich. Część z nich to potomkowie osób przesiedlonych w okolice Elbląga, Pasłęka i Braniewa w ramach powojennej akcji Wisła. Święta Bożego Narodzenia obrządku wschodniego potrwają trzy dni, do 9 stycznia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Cola tylko dla bogatych, jak w PRL-u. Efekt podatku cukrowego.