Stuletni budynek zniknął z krajobrazu Elbląga

2020-02-04 13:42
Kamienica przy Grunwaldzkiej 97
Autor: Joanna Siudak

Ponadstuletni budynek zniknął z krajobrazu Elbląga. Chodzi o kamienicę z 1879 roku, znajdującą się przy al. Grunwaldzkiej 97. Obiekt został rozebrany w ciągu dwóch dni, ale znacznie dłużej trwało wykwaterowanie mieszkańców. Rozbiórka kilku kamienic w mieście spotkała się z odmową miejskiego konserwatora zabytków, który wskazał na dużą wartość obiektu.

W miejscu wyburzonej kamienicy przy Grunwaldzkiej 97 powstać ma nowy obiekt.

Kamienica przy Grunwaldzkiej jest jednym z kilku historycznych budynków w tej części miasta. Wychodząc z dworca głównego PKP w Elblągu, na wprost przy Alei Grunwaldzkiej 63 (przed wojną Tannenberallee 45), zauważamy czteropiętrową kamienicę z końca XIX wieku. Zachwycają w niej kute balustrady balkonów i zdobiona płaskorzeźbami fasada. Na pierwszym piętrze tej kamienicy znajduje się stumetrowe mieszkanie, które zajmowali pradziadkowie kanclerz Angeli Merkel - Emil Richard Drange, nadsekretarz rady miasta, wraz z rodziną. Tutaj właśnie wychowała się jej babka Gertrud Drange.

Jakiś czas potem, po śmierci ojca Gertrud, wraz z matką opuściły kamienicę przy teraźniejszej Grunwaldzkiej. W roku 1928 ze związku Gertrud z Polakiem przyszła na świat Herlind, matka Angeli Merkel. Osiem lat później rodzina opuściła Elbląg i wyjechała do Hamburga. Emma i Emil Drange, pradziadkowie Angeli Merkel, spoczywają na cmentarzu przy ul. Sadowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE