„Meksyk. Sztuka szczęścia

i

Autor: Muzeum w Elblągu

Śmierć, praca,zabawa. Elbląskie Muzeum w kolorach Meksyku

2023-03-23 16:44

„Meksyk. Sztuka szczęścia. Tkanina, rzeźba, malarstwo z kolekcji Stanisława Kasprzyka” – wystawę pod tym tytułem będzie można od piątku, 24 marca, oglądać w elbląskim Muzeum. Będzie poświęcona sztuce ludowej Meksyku.

Na wystawie będzie można obejrzeć przykłady meksykańskiej sztuki ludowej we współczesnym wydaniu. Ekspozycja powstała dzięki kolekcji Stanisława Kasprzyka, który z zamiłowania jest znawcą polskiej sztuki ludowej jak i współczesnego rękodzieła twórców meksykańskich.

Głównym punktem wystawy jest malarstwo z wykorzystaniem tzw. papieru amate, który jest wytwarzany z drzewa figowca – technika ta pochodzi jeszcze z czasów prekolumbijskich.

- Tego rodzaju sztuka jest wytworem ze sfery ludowej, dlatego zauważyć możemy częsty brak zachowania perspektywy i wizualny efekt jak by niektóre obrazy mogło tworzyć dziecko – mówi Alicja Janiak – Kurator wystawy.

W kulturze meksykańskiej dużą rolę odgrywa obrzęd zwany Día de Muertos, który u nas znany jest jako Święto Zmarłych. Meksykanie to święto obchodzą zupełnie inaczej inż Polacy. W domach i poza nimi powstają kolorowe ołtarze bogato zdobione kwiatami i świecami. Estetyka panująca podczas Día de Muertos mocno kontrastuje z ta znaną w europie. Kontemplacja w ciszy, gdzie dominuje szarość i zaduma w meksyku zastąpiona jest jaskrawymi kolorami i wizerunkami szkieletów. Centralną postacią w meksykańskim święcie zmarłych jest postać La Catriny, kobiety ubranej najczęściej w długą, czerwoną suknie o twarzy szkieletu. Postać ta jest uosobieniem śmierci. Między innymi Le Caterine można będzie zobaczyć w Elbląskim Muzeum podczas wernisażu.

Wystawa odbędzie się w piątek 24 marca o godzinie 18:00 w budynku dawnego gimnazjum na terenie Muzeum Elbląskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Maciek Modrzewski

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE