Sam zdecyduj na co przeznaczysz swoje pieniądze

2020-02-04 10:14
plakat akcji 1% dla Warmii i Mazur
Autor: www.wspieramregion.pl

Nasze pieniądze zostawmy u nas. Po raz kolejny na Warmii i Mazurach samorząd województwa rozpoczyna akcję „Wspieram Region, mój 1% dla Warmii i Mazur". Jego ideą jest zachęcanie mieszkańców regionu do przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z województwa warmińsko-mazurskiego. Pieniądze przekazane na lokalne, działające w Elblągu, organizacje, posłużą elbląskiej społeczności.

Po raz jedenasty na Warmii i Mazurach samorząd województwa ruszył z akcją „Wspieram Region – Kocham Wspieram – mój 1% dla organizacji pożytku publicznego z Warmii i Mazur. Ideą inicjatywy jest zachęcanie mieszkańców regionu do przekazania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego z województwa warmińsko-mazurskiego.


- Pamiętajmy, że każdy z nas ma możliwość zdecydować o swoim 1% podatku i każdy może przekazać go wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Do naszej inicjatywy przyłączyła się bardzo duża grupa mieszkańców, ale chcemy jeszcze zawalczyć o ludzi, którzy nie zadeklarowali chęci przekazania podatku. A warto to przecież robić, do czego zachęcam.

W gronie honorowych ambasadorów „Wspieram region” znajdują się: Iwona Pavlović (wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim), drużyna siatkarzy AZS Indykpol Olsztyn z kapitanem Pawłem Woickim, Wojciech Malajkat (aktor teatralny i telewizyjny, profesor zwyczajny Akademii Teatralnej w Warszawie) czy folkowo-rockowy zespół ENEJ.

Organizacje pożytku publicznego to podmioty, które prowadzą działalność pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów, pod warunkiem, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do reszty społeczeństwa. W Elblągu zarejestrowanych jest ponad 300 organizacji pożytku publicznego prowadzących działania w najróżniejszych dziedzinach – od ochrony zdrowia, przez pomoc ubogim, po akcje kulturalne i działalność sportową. Aktywną działalność prowadzi kilkadziesiąt. Są wśród nich m.in.: Elbląskie Hospicjum, Elbląskie Schronisko dla Zwierząt, Elbląski Aeroklub, Uniwersytet III wieku i osób niepełnosprawnych w Elblągu, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu czy Fundacja Elbląg. Pełen wykaz organizacji pożytku publicznego z województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się na stronie internetowej www.wspieramregion.pl

W 2019 mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego przekazali organizacjom pożytku publicznego 22 625 tys. złotych. Niestety, tylko 5 243 tys. złotych trafiło do organizacji z Warmii i Mazur.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE