Elbląska Straż Miejska akcja Bezdomni

i

Autor: straż Miejska w Elblągu

Pomoc osobom bezdomnym w chłodne dni. Elbląskie służby przypominają

2023-02-06 16:15

W okresie niskich temperatur bądźmy szczególnie wyczuleni na los osób bezdomnych, apeluje o to elbląski samorząd i służby, które starają się pomóc tym osobom. Zgłoszenia na temat osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej przyjmują: Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska i Komenda Miejska Policji oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych – na stronie ECUS można dokonać zgłoszenia anonimowo.

Należy podkreślić, że udzielenie pomocy w formie schronienia następuje na wniosek osoby bezdomnej i za jej zgodą. W przypadku osób przebywających w przestrzeni publicznej często dopiero minusowe temperatury są motywacją do szukania pomocy stacjonarnej.

Osoby w kryzysie bezdomności mogą uzyskać schronienie w placówkach przy ul. Nowodworskiej 49, gdzie działa schronisko, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownia i ogrzewalnia.

Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych z ogrzewalnią

Od sierpnia ubiegłego roku, na zlecenie Miasta, Stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących „Od nowa…” prowadzi działania mające na celu uruchomienie kolejnej placówki wsparcia dla osób bezdomnych i uzależnionych w budynku przy ul. Królewieckiej 102 (po zlikwidowanym Pogotowiu Socjalnym). Po wykonaniu niezbędnych prac remontowych zaplanowanych do końca 2022 roku, powstanie tam Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych, w którym mieścić się będzie ogrzewalnia dla 40 osób bezdomnych oraz punkt konsultacyjno-informacyjny dla osób dotkniętych problemem alkoholowym, przy którym prowadzone będą również działania o charakterze profilaktycznym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym.

Ogrzewalnia zapewni tymczasowe schronienie dla osób bezdomnych, umożliwiające interwencyjny, bezpieczny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach. Do Ogrzewalni przyjmowane będą również osoby bezdomne pod wpływem alkoholu, o ile ich stan nie będzie zagrażał życiu i zdrowiu własnemu oraz innych osób (osoby w kontakcie, poruszające się o własnych siłach, nie przejawiające agresji itp.).

Działanie Punktu konsultacyjno-informacyjnego będzie polegało na udzielaniu pomocy i podejmowaniu działań na rzecz osób w kryzysie bezdomności oraz pozostałych mieszkańców Elbląga uzależnionych, współuzależnionych i zagrożonych problemem alkoholowym, przez zatrudnionych w Punkcie specjalistów, w tym terapeuty oraz psychologa. W Centrum planowane jest również uruchomienie mieszkania treningowego dla osób w kryzysie bezdomności.

Jadłodajnia

Jak co roku od listopada ruszyła jadłodajnia. Miasto ogłosiło otwarty konkurs ofert na prowadzenie Jadłodajni m.in. dla osób w kryzysie bezdomności i z problemem alkoholowym. Jadłodajnia prowadzona jest od wielu lat przez Caritas Diecezji Elbląskiej w okresie jesienno-zimowym, od listopada do marca. Z posiłków korzystają osoby skierowane przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych, jest to około 50 osób dziennie. Posiłki wydawane są od poniedziałku do soboty w godzinach od 11.30 do 13.00, na niedzielę i dni wolne od pracy wydawany jest tzw. „suchy prowiant”. Dla osób korzystających z Jadłodajni zorganizowane jest również śniadanie Wielkanocne oraz Kolacja Wigilijna.

Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych

Również od 1 listopada br. do 31 marca 2023 r. pod numerem tel. 800 165 320 funkcjonuje bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Pod wskazanym numerem osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE