Mariusz Szczygieł w Elblągu. Kolejne spotkanie Czytelni

2021-10-22 16:53
Mariusz Szczygieł w elbląskiej Czytelni
Autor: Damian Maliszewski Mariusz Szczygieł w elbląskiej Czytelni

W czwartek, 28 października, o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie w cyklu #czytElnia z Mariuszem Szczygłem – reporterem, felietonistą, pisarzem non-fiction, czechofilem, zdobywcą nagrody czytelników na 25-lecie Nagrody Literackiej Nike za książkę „Nie ma”.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

Podczas tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike Mariusz Szczygieł otrzymał nagrodę 25-lecia od czytelników, którzy wskazali „Nie ma” jako najlepszą książkę spośród wszystkich dotąd nagrodzonych. Gratulujemy i bardzo się cieszymy!

Spotkanie odbędzie się w sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7. Rozmowę z autorem poprowadzi Aleksandra Buła.

Zawalenie wiaduktu. Prokurator sprawdza przyczyny katastrofy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE