Elbląg: Mieszkańcy są sfrustrowani. Nie mogą dostać się do lekarza

2020-09-15 10:05 agada
Elbląg: Mieszkańcy są sfrustrowani. Nie mogą dostać się do lekarza
Autor: pixabay.com Elbląg: Mieszkańcy są sfrustrowani. Nie mogą dostać się do lekarza

By dostać się do lekarza, trzeba mieć zdrowie! Przynajmniej w Elblągu, gdzie mieszkańcy coraz częściej skarżą się na trudny dostęp do bezpośredniego kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu. Prezydent miasta Janusz Nowak postanowił zareagować. Z problemem zwrócił się do Dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezydent Elbląga wystosował pismo do Dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwrócił się w nim z prośbą o podjęcie stosownych działań, mających na celu poprawę organizacji pracy przychodni w  województwie warmińsko-mazurskim oraz zapewnienie swobodnego dostępu obywateli do lekarza pierwszego kontaktu w sytuacjach, które tego wymagają.

Czytaj też: Jeleń, który zaatakował grzybiarzy, został zastrzelony. Leśniczy: "Winni są sami ludzie"

Ponadto Janusz Nowak zaznaczył, że zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia pacjent ma prawo zgłoszenia woli osobistego kontaktu z właściwym personelem medycznym oraz możliwość skorzystania ze świadczenia opieki zdrowotnej udzielonego w bezpośrednim kontakcie, w przypadku gdy z uwagi na stan zdrowia pacjenta świadczenie to nie jest możliwe do zrealizowania w formie teleporady.

- Niestety z docierających do mnie sygnałów od mieszkańców wynika, że pojawiają się trudności z dostępem do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, nawet w przypadku występowania powyższej przesłanki. Dodatkowym problemem jest samo uzyskanie telefonicznego połączenia z przychodnią. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przychodni, jednakże takie działanie poszczególnych kierowników i pracowników przychodni rzutuje negatywnie na całe środowisko lekarzy rodzinnych – podkreśla w piśmie.

Pełną treść pisma prezydenta miasta możesz zobaczyć poniżej:

Pismo do Dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
Autor: UM Elbląg
ESKA XD #001