Elbląg. Miasto przygotowuje się do budowy nowej elektrociepłowni. Wartość inwestycji to 70 mln zł

2021-02-18 10:09 PAP.
Elbląg. Miasto przygotowuje się do budowy nowej elektrociepłowni. Wartość inwestycji to 70 mln zł
Autor: UM Elbląg Elbląg. Miasto przygotowuje się do budowy nowej elektrociepłowni. Wartość inwestycji to 70 mln zł

Władze Elbląga podpisały umowę na dofinansowanie wykonania dokumentacji dotyczącej budowy w tym mieście nowej elektrociepłowni. Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku - podał elbląski magistrat.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki cieplnej (EPEC) podpisało w środę (17 lutego) umowę z Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) na dofinansowanie dokumentacji, która w przyszłości pozwoli w mieście zbudować nową elektrociepłownię.

- Umowa pomiędzy EPEC i KAPE jest pierwszym krokiem w kierunku dostarczenia mieszkańcom Elbląga ciepła i prądu pozyskanych z innowacyjnego systemu oraz odejścia od węgla jako paliwa w ciepłowni EPEC przy ulicy Dojazdowej. Celem jest zapewnienie mieszkańcom Elbląga ciepła z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, zgodnych ze światowymi standardami – powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP prezes EPEC Andrzej Kuliński.

W Elblągu planowana jest budowa dodatkowego źródła ciepła tzw. wysokosprawnej kogeneracji. Kogeneracja to skojarzona produkcja, która w jednym procesie technologicznym spalania gazu łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu może wykorzystać pierwotną energię znacznie efektywniej niż w przypadku produkcji w źródłach konwencjonalnych.

Policyjny pościg na autostradzie A4

W ramach inwestycji ma powstać również magazyn ciepła i farma fotowoltaiczna o mocy ok. 1MWe.

Elbląski ratusz poinformował, że łączna wartość projektu to 70 mln zł, a termin oddania do eksploatacji farmy fotowoltaicznej planowany jest na koniec 2023 roku, natomiast zakończenie inwestycji w wysokosprawną kogenerację przewidziane jest na 2025 rok.