Badania odwiertowe przy Wapiennej w Elblągu

i

Autor: Krzysztof Jaworski Badania odwiertowe przy Wapiennej w Elblągu

Jeden z pierwszych zamków krzyżackich został odnaleziony? Sensacyjne doniesienia!

2020-10-23 12:05

Przy Wapiennej w Elblągu naukowcy prowadzą poszukiwania fundamentów elbląskiego zamku krzyżackiego. Budowla została zniszczona i rozebrana setki lat temu. Do dziś nie było dokładnie wiadomo, gdzie się znajdowała. O szczegółach piszemy na ESKA Elbląg.

Zamek krzyżacki w Elblągu. Udało się ustalić jego dokładną lokalizację

Dzięki badaniom georadarem udało się ustalić dokładną lokalizację części głównego założenia krzyżackiej warowni. Z badań wynika, że samo skrzydło północne zamku wysokiego w Elblągu miało około 15 metrów szerokości.

Wiemy już gdzie był. Oczywiście dominujące teorie mówiły, że znajdował się w tym rejonie, ale teraz wiemy już to na pewno. Wiemy mniej więcej, jakich rozmiarów założenia możemy się spodziewać. Wiemy jakiej szerokości było skrzydło północne zamku wysokiego a na tej podstawie możemy domniemywać, jakich rozmiarów był cały zamek wysoki – mówi Izabela Brzostowska, historyk sztuki i konserwator zabytków z UMK w Toruniu.

georadar - szukają pozostałości elbląskiego zamku krzyżackiego

Zamek w Elblągu powstał w 1237 roku, po zdobyciu tych ziem przez zakon krzyżacki na Pomezanach. Został wzniesiony w stylu gotyckim. Do 1309 był głównym zamkiem krzyżackim w całych Prusach – był siedzibą mistrza krajowego oraz krajowej kapituły generalnej zakonu krzyżackiego. Prawdopodobnie był architektonicznym wzorem dla budowy późniejszych zamków krzyżackich w tym rejonie Europy.

Czytaj też: W lesie odkryto wrak samolotu. Niektóre przedmioty są w idealnym stanie [ZDJĘCIA]

To było monumentalne założenie. Jeden z pierwszych zamków krzyżackich, o wielkim znaczeniu. Elbląski Zamek Wysoki, czyli dom główny, był porównywalny wielkością do tego w Malborku - cztery dwutraktowe skrzydła, wokół wewnętrznego dziedzińca – dodaje Izabela Brzostowska.

Do dziś zachował się tylko budynek dawnego spichrza, piwnice oraz resztki murów obronnych. Elbląski zamek krzyżacki został zburzony przez mieszczan jeszcze w XV wieku. Jego ruiny rozebrano niemal 300 lat później.

Obecne badania prowadzone były za pomocą metod nieinwazyjnych. Elbląskie Muzeum planuje na przeprowadzenie w przyszłości pełnych badań wykopaliskowych przy Wapiennej.

nawierty - szukają zamku krzyżackiego w Elblągu

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...
Blokujemy wszystko! To jest WOJNA! - Gdańsk