Foto

i

Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

Znamy zwycięzców Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie!

2012-09-18 0:07

"Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa, "Dzień kobiet" w reżyserii Marii Sadowskej oraz "Yuma" Piotra Mularuka nagrodzone na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

"Dziewczyna z szafy" - debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego Bodo Koxa, "Dzień kobiet" w reżyserii Marii Sadowskiej oraz "Yuma" Piotra Mularuka zostały nagrodzone na zakończonym właśnie 31. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Nagroda dziennikarzy oraz nagroda jury młodzieżowego została przyznana "Dziewczynie z szafy", a grający w filmie Wojciech Mecwaldowski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Publiczność nagrodziła "Yumę" w reżyserii Piotra Mularuka, zaś "Jantar 2012" za scenariusz filmu "Dzień kobiet" trafił do Marii Sadowskiej i Katarzyny Terechowicz.

Docenioną przez publiczność "Yumę" wciąż możecie oglądać w kinach - do tej pory film zgromadził blisko ćwierć miliona widzów.

"Dzień kobiet" i "Dziewczyna z szafy" trafią na ekrany w 2013 roku.


DZIEWCZYNA Z SZAFY

Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy. Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.


DZIEŃ KOBIET

Film Marii Sadowskiej ("Demakijaż") to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, porównywana przez krytykę do "Erin Brockovich" Stevena Soderbergha. Życie Haliny, kasjerki w sieci handlowej "Motylek", zmienia się drastycznie wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko niesie nowe obowiązki i przywileje, ale kobieta szybko przekona się, że ceną za lepsze zarobki i poprawę standardu życia jest nieuczciwość, oszustwa i wykorzystywanie pracowników. Z ofiary staje się katem dla swoich dawnych koleżanek. Jednak kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, drastycznie łamiąc prawa człowieka, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na dotkliwe konsekwencje.

YUMA

Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga (Jakub Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki (Katarzyna Figura), zostaje królem "jumy" - drobnych kradzieży w Niemczech. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego, a lokalny król jumaków zyskuje powszechny szacunek i powodzenie u płci pięknej (o jego serce wojują w filmie Karolina Chapko i
Helena Sujecka). Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi (Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński) przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata (Tomasz Kot), a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.

P.D