Najlepsze dokumenty o seryjnych mordercach [TOP5]
Które dokumenty o seryjnych mordercach warto obejrzeć?
"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego"
Głośny serial dokumentalny Netfliksa, który wywołał istną burzę w sieci. Joe Berlinger nakreśla nam tutaj sylwetkę jednego z najbardziej osławionych seryjnych morderców świata (kilka miesięcy później zrobił to ponownie, tym razem w filmie fabularnym z Zackiem Efronem w roli głównej).
Ted Bundy grasował na terenie Stanów Zjednoczonych w latach 70. XX wieku i zamordował wówczas co najmniej 30 młodych kobiet. Jego zbrodnie cechowało przede wszystkim wybitne okrucieństwo (ofiary zazwyczaj tłukł łomem lub dusił) i akty nekrofilne, których dopuszczał się z rozkładającymi się zwłokami.
"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" to rzeczowa i fascynująca podróż w głąb umysłu mordercy, która nie tylko przybliża nam sposób działania Teda Bundy'ego, ale także jego popkulturowy fenomen, który zbudowały media. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników tematyki seryjniaków, a jeśli pragniecie jeszcze bardziej zgłębić sprawę Bundy'ego, polecam również dokument "Ted Bundy: Falling for a Killer", w którym głos zabrała jego wieloletnia partnerka (znajdziecie go na Amazon Prime Video).
"Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego"
Kolejna odsłona serii dokumentalnej Joe Berlingera, tym razem skupiająca się na osobie Johna Wayne'a Gacy'ego - seryjnego mordercy z polskimi korzeniami, znanego jako Killer Clown. W trakcie swojej aktywności (lata 1972-1976) zamordował 33 młodych mężczyzn i chłopców. Większość ciał znaleziono zakopanych pod jego domem na spokojnych północno-zachodnich przedmieściach Chicago.
"Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego" kontynuuje dobrą passę i stoi na poziomie równie wysokim, co jego poprzednik, zaliczam go zatem do kategorii must-watch.
"Utracone dzieci Atlanty"
Niezwykle poruszający serial dokumentalny, który znajdziecie w bibliotece HBO Max. "Utracone dzieci Atlanty" rzuca nowe światło na słynne śledztwo w sprawie morderstw czarnoskórych chłopców, do których doszło na przełomie lat 70. i 80. w Atlancie.
Śmierć poniosło wówczas co najmniej 30 młodych chłopców i kilka osób dorosłych - wszyscy o czarnym kolorze skóry. Policyjne śledztwo doprowadziło organy ścigania do lokalnego nauczyciela muzyki i fotografa Wayne'a Williamsa. Choć proces był raczej poszlakowy, a oskarżonemu udowodniono zaledwie dwa morderstwa dorosłych ofiar, przypisano mu co najmniej 20 seryjnych mordów i zamknięto sprawę.
Po latach prokuratura wznowiła śledztwo i ukazał się dokument wskazujący wszystkie nieprawidłowości śledztwa, dobitnie pokazując, iż niemal niemożliwym jest, by Williams dokonał wszystkich tych zbrodni osobiście.
"Psychika mordercy"
"Psychika mordercy" to przede wszystkim dający do myślenia, ale także dość kontrowersyjny film dokumentalny traktujący o dr Dorothy Otnow Lewis, która pracując jako psychiatra sądowy, odbyła wiele rozmów z seryjnymi mordercami (w tym Arthurem Shawcrossem i Tedem Bundym). Lata praktyki i otwartość umysłu zaowocowały u niej teorią odnośnie tego, co czyni z człowieka mordercę.
Teoria ta okazała się na tyle nieszablonowa, że wywołała prawdziwą burzę w środowisku psychiatrii sądowej, a jej autorka stała się postacią dość kontrowersyjną. W dokumencie Aleksa Gibneya dr Dorothy Otnow Lewis wyłuszcza nam najważniejsze założenia swoich twierdzeń, wyjaśniając przy tym, co skłoniło ją do tak śmiałych wniosków. Jeśli zatem interesują was meandry ludzkiej psychiki i źródło morderczych popędów - "Psychika mordercy" jest dziełem w sam raz dla was.
"Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę"
Wracamy na łono Netfliksa, gdzie znajdziecie jeszcze jeden dokument o seryjnym mordercy z najwyższej półki. Tym razem rzecz dotyczy innego seryjniaka, który wyrósł z czasem na przysłowiową gwiazdę rocka, zyskując olbrzymią popularność.
"Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę" to miniserial, który stanowi kronikę pościgu za tytułowym zbrodniarzem, który terroryzował Los Angeles latem 1985 roku. Twórcy nie tylko rzeczowo (a przy tym interesująco) przytoczyli najważniejsze fakty, ale także umiejętnie oddali atmosferę grozy i terroru, jakie wzbudzał Ramirez. Co ciekawe, produkcja spotkała się z licznymi atakami ze względu na naturalistyczność relacjonowanych wydarzeń i pokazywanie obrazów zbrodni, które stanowczo nie nadają się dla widzów o słabych nerwach. Jeśli zatem szukacie dokumentu, który nie filtruje rzeczywistości i obrazuje działania seryjnych morderców w całej ich potwornej okazałości, koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.