Niedziele handlowe 2022. Kiedy zrobimy zakupy w grudniu?

i

Autor: Pexels Niedziele handlowe 2022. Kiedy zrobimy zakupy w grudniu?

Zakupy przed świętami

Niedziele handlowe grudzień 2023. Znamy daty, jest podpis prezydenta!

2023-12-18 7:44

Od kilku miesięcy nie milkły komentarze w sprawie ostatniej niedzieli handlowej w 2023 roku. Zgodnie z pierwotnym planem miała ona przypadać na 24 grudnia, czyli w Wigilię. Problem stanowił przede wszystkim fakt, że pracownikom uniemożliwiało to spędzenie świątecznego czasu z rodziną. W dodatku sklepy i tak miały być zamknięte od godz. 14. Sejm nareszcie przegłosował odpowiednie przepisy w tej sprawie, a prezydent je podpisał. Która niedziela w grudniu będzie handlowa za Wigilię?

Czy Wigilia 2023 będzie handlowa? Zamieszanie trwało przez kilka miesięcy

W całym 2023 roku mamy tylko siedem niedziel handlowych. Większość z nich jest już za nami. Ostatnie wypadają natomiast w grudniu. Pierwsza w dniu 17.12.2023, natomiast druga zaplanowana była na 24.12 czyli w Wigilię.

W poniedziałek, 27 listopada 2023 roku, sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie ze zgłoszonym przez Polskę 2050 projektem, Wigilia przypadająca w niedzielę będzie wolna od pracy. Tym samym stanie się ona niedzielą niehandlową (zgodnie z wcześniejszymi planami mieliśmy tego dnia mieć możliwość zrobienia zakupów do godz. 14) - ta i każda kolejna w następnych latach. Dwie niedziele poprzedzające Wigilię będą natomiast zawsze niedzielami handlowymi. Sejm w środę, 29 listopada, przegłosował odpowiednią nowelizację ustawy, a 4 grudnia Andrzej Duda ją podpisał.

Niedziela handlowa 10 grudnia. Do której będą otwarte sklepy?

Komisja odrzuciła rządowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którym sklepy (zamiast w Wigilię) miały być otwarte 10 grudnia do godz. 14. Zgodnie z przyjętym projektem nowelizacji zgłoszonym przez Polskę 2050, niedziela 10 grudnia 2023 będzie niedzielą handlową w pełnym zakresie godzin.

Co istotne, Komisja przyjęła także poprawkę posłanki Polski 2050, która zakłada, że zakazem handlu w Wigilię 24 grudnia nie będą objęte 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych, między innymi: stacje benzynowe, apteki, punkty weterynaryjne, kwiaciarnie czy placówki realizujące usługi pocztowe.

Niedziele handlowe grudzień 2023

Zgodnie z przyjętymi przepisami w grudniu 2023 roku zakupy będziemy mogli zrobić w dwie niedziele handlowe: 10 grudnia i 17 grudnia.

Czy w Wigilię jest niedziela handlowa? Rząd tylko zapowiadał zmianę

Pierwotny plan zakładał, że standardowo z racji święta sklepy miały być czynne w Wigilię do godz. 14.00. 24 grudnia czekałoby więc nas tak naprawdę pół niedzieli handlowej. Co więcej, pracownicy punktów sprzedażowych nie mieliby szans, by przygotować się na święta. Z tym stanem rzeczy nie zgadzała się Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji i Federacja Konsumentów, które apelowały o zmianę terminu ostatniej niedzieli handlowej 2023 roku.

We wtorek, 14 listopada rząd zajął się projektem ustawy "o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" autorstwa ministra rodziny i polityki społecznej. Wigilia miała zostać objęta zakazem handlu i jak poinformowała kancelaria premiera - handel miał odbywać się w zamian w niedzielę 10 grudnia, ale również do godz. 14. Z tym stanem rzeczy nie zgodziła się jednak nowa większość parlamentarna.

Niedziela handlowa Wigilia 2023. Długie miesiące bez konkretnych decyzji

W czerwcu tego roku informował minister rozwoju Waldemar Buda informował, że planowana na Wigilię niedziela handlowa zmieni termin.

Express Biedrzyckiej - prof. Antoni DUDEK

W tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię

- stwierdził.

W sondażu IBRiS przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" również 77,1 proc. badanych stwierdziło, że rząd powinien wyznaczyć inną niedzielę handlową za tę wypadającą 24 grudnia.

Niedziela handlowa 24 grudnia 2023 czy inny termin?

Także w czerwcu tego roku Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Federacja Konsumentów sugerowały, że idealnym będzie terminem nowej grudniowej niedzieli handlowej 10 lub 31 grudnia, w sylwestra.

- Zamiana niedzieli handlowej z 24 grudnia stanowiłaby wyjście naprzeciw pracownikom handlu, którzy dzień Wigilii mogliby obchodzić zgodnie z tradycją, w pełni wykorzystując go na przedświąteczne porządki i przygotowanie wieczerzy wigilijnej. Takie rozwiązanie byłoby również spójne ze stanowiskiem reprezentowanym przez NSZZ 'Solidarność', która wielokrotnie podnosiła kwestię godzin pracy sklepów w Wigilię. Przeniesienie handlowej niedzieli byłoby także odpowiedzią na oczekiwania konsumentów, zwłaszcza w tak ważnym świątecznym okresie – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Jak podano w uzasadnieniu, zmiana terminu z 24 na 10 bądź 31 grudnia nie tylko rozłożyłaby ruch w sklepach i innych placówkach handlowych oraz nie doprowadziłaby do przeciążenia pracowników, ale również zwiększyłaby dostępność przecenionych z okazji świąt Bożego Narodzenia produktów.

- Branża z niepokojem obserwuje postępującą erozję siły nabywczej konsumentów. Według danych GUS z kwietnia br. mamy do czynienia ze spadkiem sprzedaży o 7,3 proc. rdr. Utrzymanie dwóch niedziel handlowych w grudniu, który jest tradycyjnie „najgorętszym” okresem w handlu, pozwoliłoby na poprawę wyników finansowych detalistów, a pośrednio – na zwiększenie wpływów do budżetu państwa – czytamy w uzasadnieniu.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia nie obowiązuje punktów handlowych, w których „za ladą” stanie ich właściciel lub osoba, która będzie pracowała wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.