Wybory

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Wybory parlamentarne

Wybory 2023. Mieszkasz w jednym mieście, ale jesteś zameldowany gdzie indziej? Zobacz, jak głosować!

2023-10-06 7:51

Dla samorządów meldunek to nadal obowiązujące źródło informacji, więc samorządy muszą opierać się na danych meldunkowych. Jednakże w większości przypadków zostaniemy zapytani o adres korespondencyjny, gdyż to on tak naprawdę jest najważniejszy. Nie jest tajemnicą, że wielu z nas mieszka w innym mieście niż to, w którym jesteśmy zameldowani. Co zrobić z tym faktem podczas wyborów parlamentarnych 2023? Jak oddać swój głos w Bydgoszczy będąc zameldowanym na drugim końcu Polski? Już tłumaczymy!

W niedzielę, 15 października Polacy będą mogli dokonać jednego z najważniejszych wyborów w kwestii funkcjonowania naszego kraju. O godz. 7 otwarte zostaną lokale wyborcze. Zamkną się o godz. 21.

Jest to rzeczą oczywistą, że jeżeli mieszkamy w Bydgoszczy, a pochodzimy z Suwałk i nigdy się nie przemeldowaliśmy, nie będziemy jechać na drugi koniec Polski, by oddać głos na swojego kandydata. Co więcej – mimo że wesprzemy naszą preferowaną partię polityczną, na liście znajdziemy zupełnie inne osoby niż te, które startują u nas.

Tuż po każdych wyborach słyszymy od jakiegoś znajomego wymówkę „Nie poszedłem na wybory, bo jestem zameldowany u rodziców w innym mieście”. Tę wymówkę musimy w tym momencie zdyskredytować. Przypomnijmy, że każdy z nas ma prawo do zmiany miejsca głosowania! Wystarczy złożyć odpowiednią deklarację. Jak to zrobić? Możemy zrobić to zarówno na miejscu, jak i przez internet.

Gdzie w Bydgoszczy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?

Pierwszy ze sposobów to ten tradycyjny. Musimy wypisać wniosek o zmianę miejsca głosowania. We wniosku podajemy:

  • imię (lub imiona) i nazwisko
  • Pesel
  • adres, pod którym będziemy przebywali w dniu wyborów

Będzie to adres, w którym po prostu mieszkamy – jeśli jesteśmy zameldowani w innym mieście. Co ważne – to działa również w drugą stronę. Jeśli jesteśmy zameldowani w Bydgoszczy, ale akurat 15 października będziemy przebywać w innym mieście – podajemy adres, pod którym będziemy przebywać podczas wyjazdu. Zagłosować możemy wówczas z tamtego lokalu wyborczego.

Wniosek musimy koniecznie złożyć do 12 października 2023, czyli maksymalnie na 3 dni przed wyborami. Wówczas będziemy skreśleni ze spisu wyborców w miejscu zameldowania, a zostaniemy dopisani tam – gdzie na co dzień przebywamy (lub w drugą stronę – w przypadku wyjazdu).

Wniosek składamy w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UM Bydgoszczy, czyli przy ul. Przyrzecze 7-13 pok. 101. Pamiętajmy, by zabrać ze sobą dokument tożsamości! Biuro będzie czynne:

  • w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 8-16
  • w piątek w godz. 8-14

Wniosek do wypełnienia możemy pobrać TUTAJ.

Jak złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania przez internet?

To również nic trudnego, a zaoszczędzimy sporo czasu. Wniosek o zmianę miejsca głosowania możemy złożyć przez nasz Profil Zaufany na stronie rządowej. Musimy zalogować się na nasz profil, a następnie podać adres, pod którym mieszkamy lub będziemy przebywać w dniu wyborów. Wniosek również podpisujemy elektronicznie.

Potwierdzenie złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania otrzymamy na naszą skrzynkę ePUAP.

Express Biedrzyckiej - Kazimierz KRUPA
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE