W nowych parkomatach zapłacimy kartą. Na ich ustawienie drogowcy chcą wydać ok. 40 mln zł

i

Autor: ZDMiKP w Bydgoszczy

strefa płatnego parkowania

W nowych parkomatach zapłacimy kartą. Na ich ustawienie drogowcy chcą wydać ok. 40 mln zł

2023-12-03 14:11

Ustawienie nowych parkomatów będzie jak wisienka na torcie. To ostatnie etap rozszerzania strefy płatnego parkowania, która wiąże się z drogową rewolucją trwającą w Bydgoszczy. Teraz będzie można płacić kartą za parkowanie. W połowie listopada drogowcy poznali oferty w przetargu na nowe urządzenia i ich rozstawienie. Potencjalni wykonawcy wołają za to od 27 do ponad 69 mln zł.

Nowe parkomaty są potrzebne, bo płatnych miejsc zdecydowanie przybyło, a stare urządzenia są już wysłużone (niektóre mają po 20 lat), a przez to awaryjne. Kierowców do pasji doprowadzało też to, że w urządzeniach nie mogli płacić kartą. Wysokość opłat pozostaje bez zmian.

W Bydgoszczy będzie więcej płatnych miejsc postojowych. Trwa rozszerzanie strefy płatnego parkowania

  • W ubiegłym roku miejscy radni zdecydowali o rozszerzeniu bydgoskiej Strefy Płatnego Parkowania. Będzie w niej teraz ponad 5 tys. miejsc do zaparkowania aut.
  • Do nowej strefy włączone zostaną m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach i Babiej Wsi.
  • Rozszerzenie strefy wiąże się z licznymi zmianami w organizacji ruchu. Niektóre wywołały wśród mieszkańców spore zamieszanie, a chaos prowadził do stłuczek. Tak było np. na Bocianowie.

Ze zmianami trzeba się liczyć na ok. 70 ulicach miasta. Miejsca parkingowego przenoszone są z chodników na jezdnie, ulice stają się jednokierunkowe, a prędkość jest ograniczana do 30 km/godz. Pojawiają się kontrapasy rowerowe.

Bydgoscy drogowcy już wiedzą, gdzie staną nowe parkomaty

- Przed pracami przy rozszerzeniu strefy zinwentaryzowaliśmy istniejące miejsca postojowe oraz sprawdziliśmy wszystkie ulice pod względem bezpieczeństwa ruchu - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. - Przeprowadziliśmy też analizę obszaru planowanej strefy pod kątem uspokojenia ruchu, ograniczenia prędkości oraz wprowadzenia udogodnień dla pieszych i rowerzystów. Analizowana była również lokalizacja nowych parkomatów - dodaje.

Staną w nowej oraz istniejącej Strefie Płatnego Parkowania. Będą nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne niż stare. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na zakup i montaż nowych urządzeń.

W nowych parkomatach bydgoszczanie zapłacą za parkowanie kartą

  • Pozwolą na płacenie nie tylko gotówką, ale też kartą.
  • Będzie w nich można również wnieść opłatę dodatkową za brak biletu.
  • Będzie zasilane akumulatorami i panelami słonecznymi.
  • Nowe urządzenia wydadzą też bilety na wskazany przez kierowcę numer rejestracyjny pojazdu. To pozwoli w przyszłości na zdalne sprawdzanie, czy auta w strefie mają opłacony postój.
  • Nadal będzie możliwość opłacania parkowania za pomocą aplikacji.
  • W ramach usługi przygotowany zostanie jeszcze nowy e-sklep, który pozwoli mieszkańcom w łatwiejszy i szybszy sposób zakup abonamentu w strefie płatnego parkowania.

W połowie listopada drogowcy poznali oferty wykonawców w przetargu na ustawienie nowych urządzeń. Zgłosiły się cztery firmy. Chcą za to od ponad 27 do ponad 69 mln zł.

- Zamierzaliśmy przeznaczyć ponad 38,7 mln na to zadanie - informuje Tomasz Okoński. - Teraz wszystkie oferty zostaną dokładnie sprawdzone. Wykonawca od daty podpisania umowy będzie miał cztery miesiące na ustawienie parkometrów w nowej strefie parkowania, a następnie dwa miesiące na wymianę istniejących w centrum miasta. Będzie też zobowiązany do utrzymania i serwisowania nowych urządzeń przez 10 lat - dodaje.

Tłumy bydgoszczan na pikniku strzeleckim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE