Przechodzący przez rzekę

i

Autor: Dawid Olszewski

Wołodymyr Zełenski podziękował Bydgoszczy za wsparcie! [WIDEO]

2022-05-24 13:42

Prezydent Ukrainy podziękował bydgoszczanom za wsparcie. Wymienił nasze miasto jako jedno z tych, które bardzo pomagało uchodźcom od początku wojny. Oprócz tego, na sesji Rady Miejskiej Krzemieńczuka – miasta partnerskiego w Ukrainie, przekazano wyróżnienie dla Bydgoszczy za pomoc humanitarną i finansową.

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia w Radzie Najwyższej wymienił polskie miasta, między innymi Bydgoszcz, których pomoc miała istotne znaczenie w pierwszych miesiącach wojny.

Chcę, żeby usłyszało nas każde województwo powiat i gmina, których wsparcie odczuwamy w Ukrainie. Dyakuyu Bydgoszczy 

- mówi Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że pomoc polskich miast skupiała się na okazywaniu wsparcia miastom partnerskim w Ukrainie. Z kolei odznaczenie za zasługi dla miasta Krzemieńczuka zostało skierowane do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego – to za pomoc Bydgoszczy, mieszkańców, społeczników i organizacji.

To wyróżnienie od naszych przyjaciół z miasta partnerskiego Krzemieńczuka jest skierowane do wszystkich bydgoszczanek i bydgoszczan, którzy już od pierwszych dni wojny skupili swoje działania na pomaganiu, wspieraniu i solidaryzowaniu się z obywatelami Ukrainy. Ta pomoc ma charakter dwutorowy – tutaj w Bydgoszczy dla uchodźców, którzy trafili do naszego miasta oraz obywatelom Ukrainy, którzy zostali w swoim kraju, broniąc ojczyzny

- mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W marcu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o udzieleniu pomocy finansowej dwóm miasto partnerskim – Krzemieńczuka i Czekasom – po 100 tys. zł dla każdego miasta. Oba miasta uhonorowano też Medalami Kazimierza Wielkiego.

Otwarcie nowego punktu pomocy uchodźcom w Bydgoszczy