inwestycje

Wiemy, kiedy pojedziemy wyremontowanym mostem Kaziemirza Wielkiego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

2024-03-01 14:43

Na placu budowy wciąż robota wre, ale to już ostatni etap: prace porządkowe i wykończeniowe. Wykonawca podaje przybliżony termin oddania kierowcom wyremontowanej przeprawy.

  • Firma Trakcja S.A. zapewnia, że w marcu tego roku kierowcy pojadą gruntownie wyremontowanym mostem Kazimierza Wielkiego.
  • To ostatni element tej inwestycji.
  • Na budowie trwają prace porządkowe i wykończeniowe.

Budowa nowych mostów nad Brdą, połączona została z modernizacją starej przeprawy wybudowanej w 2000 roku. Trwają prace remontowe pod dotychczasową przeprawą. W najbliższych dniach rozpocznie się montaż nowych barier ochronnych oraz wykonany zostanie nowy chodnik. Żeby ułożyć żywicę chodnikową, trzeba jednak poczekać na lepszą pogodę (nie może padać, musi być w miarę ciepło).

Powstają najazdy na obiekt od strony ul. Toruńskiej i Fordońskiej. W lutym Trakcja S.A. ułożyła warstwy podbudowy. Opady deszczu uniemożliwiły jednak wykonanie całego zakresu zaplanowanych prac przy nawierzchni. Wykonawca obiecuje jednak, że zdąży przed końcem marca.

Będzie nowa sygnalizacja świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Toruńską

- Do tego czasu gotowe ma być docelowe (grubowarstwowe) oznakowanie poziome w obrębie całej zrealizowanej inwestycji oraz ostatnie nasadzenia krzewów - mówi Tomasz Okoński z ZDMiKP w Bydgoszczy. - Cały pakiet nasadzeń obejmuje łącznie ponad 360 drzew i 1130 krzewów. Wraz z otwarciem zmodernizowanej starej przeprawy, planowane jest uruchomienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Toruńską - dodaje.

Ta bydgoska inwestycja kosztuje 170 mln zł

W obrębie mostów na skrzyżowaniach zamontowane zostały podpórki rowerowe, które ułatwiają cyklistom oczekiwanie na zmianę świateł. Skończono prace w obrębie ul. Perłowej. Oświetlone zostały perony tramwajowe. Zakończono też podstawowe roboty gazownicze w obszarze chodnika przy ul. Fordońskiej. Trwają odbiory i starania o pozwolenia.

Budowa nowych mostów oraz modernizacja starej przeprawy łączącej Bartodzieje z Kapuściskami kosztuje prawie 170 mln zł. Pieniądze pochodzą m.in. z UE. Powstały między innymi dwa mosty (drogowy i tramwajowy) oraz zmodernizowane zostały torowiska w rejonie ulic Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej.

Frymark Bydgoski zgromadził tłumy