Wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy. Jak idzie budowa? [AUDIO]

2021-02-18 13:40 Dawid Olszewski
Parking przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy
Autor: Urząd Miasta Bydgoszczy, materiały prasowe

Wielkie słupy stoją na placu budowy przy Grudziądzkiej w Bydgoszczy. Widać je z daleka. To na nich będzie się opierać konstrukcja wielopoziomowego parkingu dla ponad pół tysiąca samochodów. Budowa już trwa.

Pod koniec roku ma być gotowy parking przy ul. Grudziądzkiej. Bydgoscy kierowcy niecierpliwie na niego czekają. Budowa już trwa, co można obserwować z daleka. Na wielopoziomowym parkingu będzie mogło zaparkować ponad pół tysiąca samochodów.

W tej chwili mimo niesprzyjających warunków pogodowych, na ulicy Grudziądzkiej można obserwować las prefabrykowanych słupów, na których będzie się opierać konstrukcja wielopoziomowego parkingu. W tej chwili na budowie pracuje 30 pracowników wykonawcy, których wspomaga najczęściej sześć koparko-ładowarek i dźwig samojezdny

- mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza.

Parking będzie miał sześć kondygnacji i będzie podzielony na dwie części. Jedna będzie działać w systemie Park&Ride - dla osób, które kontynuują podróże komunikacją miejską, a druga tak, jak pozostałe miejsca parkingowe na obszarze płatnej strefy parkowania w Śródmieściu. Będą stanowiska do ładowania elektrycznych samochodów. Zaparkują tam też rowery i motocykle.

Po otwarciu parkingu na mieszkańców czeka sporo zmian.

Kierowcy wjeżdżający do miasta ulicami od strony zachodniej, na przykład ulicą Szubińską, będą wcześniej informowani o dostępności miejsc na tym nowym parkingu. W ramach inwestycji zostanie dokończona budowa ulicy Nowogrudziądzkiej, umożliwiającej dojazd od strony Placu Poznańskiego. Zostanie zbudowana nowa droga, zapewniająca połączenie z ulicą Grudziądzką

- dodaje Stachowiak.

Elewacja budynku będzie utrzymana w kolorze szarym z pionowymi elementami w formie żaluzji. Krótsze ściany klatek schodowych zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą. Na zewnętrznej ścianie klatki schodowej od strony ul. Grudziądzkiej będzie prosty zegar.

Budowa parkingu kosztuje prawie 35 mln zł. Część pieniędzy pochodzi ze środków europejskich. Wsparcie zewnętrzne to 9,7 mln zł.

O parkingu przy ul. Grudziądzkiej mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza:
W Bydgoszczy znów prószy śnieg. Są trudne warunki na drogach