Pożar w Bydgoszczy gasi 19 zastępów strażaków

i

Autor: Eska

pożar

Wielki pożar w Bydgoszczy. Z ogniem walczy kilkanaście zastępów strażaków

2023-05-10 15:20

Pożar wybuchł na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Spółki ProNatura w Bydgoszczy. Ogień zajął hałdę śmieci wysoką na 6 m i magazyn starych opon samochodowych. Strażakom trudno byłoby opanować sytuację bez ciężkiego sprzętu.

Pożar widać z odległości kilku kilometrów. Zdarzenie zarejestrował nasz czytelnik, pan Krzysztof.

pożar

i

Autor: nadesłane

10 maja ok godz. 11 wybuchł pożar odpadów wielkogabarytowych na terenie wysypiska śmieci w Wypaleniskach przy ul. Prądocińskiej w Bydgoszczy. Na stercie były m.in. meble.

- W akcji bierze udział 19 wozów strażackich z Bydgoszczy i okolicznych jednostek OSP - mówi bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z KW PSP w Toruniu. - Pożar zauważono, kiedy był już dość zaawansowany, nad wysypiskiem unosił się gęsty dym. Strażacy cały czas pracują i będą to robić jeszcze co najmniej przez kilka godzin - dodała w rozmowie z nami ok. godz. 13.

Wysypisko zajmuję ok. 800 m kw, ogniem objętych jest 2/3 tej powierzchni. Częściowo spalił się też pobliski magazyn starych opon (o powierzchni ok. 300 m kw).

  • Strażacy pracują w aparatach chroniących drogi oddechowe z uwagi na trudne warunki i toksyczne substancje, jakie wydzielają się podczas spalania śmieci.
  • Przy użyciu specjalistycznego sprzętu pomiarowego cały czas monitorują zadymienie.
  • W akcję gaśniczą włączyli się pracownicy ProNatury. Przy użyciu ciężkiego sprzętu rozgarniają pożarzysko.

Do wieczora potrwa intensywne gaszenie, a potem przed strażakami jeszcze kilka godzin dogaszania pogorzeliska.

- Takie pożary gasi się w ten sposób, że trzeba rozgarnąć palące się śmieci, polewać wodą, znów rozgarnąć i polewać, to trwa bardzo długo - wyjaśnia bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

Na terenie firmy pracuje ok. 100 osób, wszystkie zdążyły się ewakuować. Nikt nie ucierpiał. Nie trzeba było ewakuować ludzi z pobliskich zakładów ani zamykać przebiegającej w pobliżu drogi krajowej nr 10.

O konsekwencjach pożaru dla bydgoszczan wspomniał już Michał Sztybel, wiceprzewodniczący miasta.

- W związku z pożarem mogą wystąpić opóźnienia w odbiorze odpadów - informuje biuro prasowe ratusza. - Pojazdy odbierające odpady nie mogą „wysypywać się” na instalacji. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Trwają prace nad jak najszybszym przywróceniem prawidłowego stanu - czytamy w oświadczeniu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE