Dekalog turysty. Wakacje 2020 w czasie epidemii koronawirusa. Jakie plany mają bydgoszczanie? [WIDEO]

2020-05-21 14:06 Dawid Olszewski
Lato 2020
Autor: Ana_J/CC0/pixabay.com

To nie będą te same wakacje, co wcześniej. 2020 rok zdecydowanie zapamiętamy jako ten, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa. Tegoroczne wakacje też na pewno przejdą do historii. O dalekich wycieczkach raczej można zapomnieć. Dokąd wybierają się mieszkańcy Bydgoszczy?

Spis treści

  1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
  2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
  3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.
  4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.
  5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania w jakim zakresie świadczą usługi.
  6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
  7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
  8. Sprawdź, czy  atrakcja turystyczna jest dostępna.
  9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.
  10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zagraniczne wakacje stoją pod znakiem zapytania. Na razie granice są zamknięte. Nie wiadomo też, jak będzie postępować epidemia koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że tym roku powinniśmy nastawić się na wakacje w Polsce. Hotele, pensjonaty czy restauracje mogą być już otwarte, ale nie widać tam wzmożonego ruchu.

Wielu bydgoszczan już wie, jak spędzi tegoroczny urlop. Niektórzy musieli zmienić plany, bo wcześniej zamierzali wyjechać za granicę.

Mam plany na miejscu. Wszyscy się boją, bo nie wiadomo, co będzie później. Gdyby nie epidemia, pojechałabym za granicę.

- mówi bydgoszczanka.

Podróże są możliwe od 4 maja. Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej, ponad 30 procent Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd w maju lub czerwcu.

Jednocześnie POT przypomina o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa i razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowała Dekalog Bezpiecznego Turysty:

W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.

Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub – w ostateczności - odwołać.

Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.

Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych gdzie przebywają inni - pamiętaj o dystansie społecznym min 2m oraz zakrywaniu ust i nosa.

Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

W przypadku korzystania z transportu zbiorowego – stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

Sprawdź w miejscu zakwaterowania w jakim zakresie świadczą usługi.

W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Planując swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii wszystkie restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi jedynie na wynos i dowóz, aktualnie nie ma więc możliwości spożywania posiłków na ulicy, w restauracjach, barach, kawiarniach.

Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego tj. odległości min 2 m osoby od osoby. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez. Noś w miejscach publicznych osłonę ust i nosa.

Sprawdź, czy  atrakcja turystyczna jest dostępna.

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w Internecie.

Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu  źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne, wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zachowaj dystans społeczny wynoszący min 2 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl

To będą wakacje inne niż zwykle. Jakie plany mają bydgoszczanie?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.