W Bydgoszczy szykują się podwyżki cen biletów i strefy płatnego parkowania!

2021-10-19 13:32
Bydgoszcz
Autor: erture/CC0/pixabay.com

Bydgoszczanie złapią za portfele. Będzie podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Szykują się też wyższe opłaty za parkowanie w Bydgoszczy. Miejscy urzędnicy podwyżki tłumaczą rządowym programem „Polski Ład” i inflacją.

Miasto tłumaczy, że rządowe cięcia dla samorządów i inflacja uderzają w mieszkańców polskich miast, także w bydgoszczan. Szybko drożejące paliwa i energia z państwowych firm oznaczają znacznie większe wydatki miasta na komunikację miejską, utrzymanie budynków, ulic przy jednoczesnym spadku dochodów. Wpłynie to na ceny komunikacji miejskiej i opłat za parkowanie.

Obserwujemy przez szereg ostatnich lat dosyć intensywny wzrost czynników kosztotwórczych, które wpływają na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dlatego koszty utrzymania komunikacji miejskiej rosną. W tej chwili to około 186 milionów złotych, z czego 164 miliony to koszty samych usług przewozowych. Do tego należy doliczyć koszty utrzymania torów i trakcji, energii elektrycznych. Pokrycie tych kosztów wpływami z biletów jest na poziomie około 24 procent

- mówi Rafał Grzegorzewski z ZDMiKP w Bydgoszczy.

O ostatecznych zmianach zdecydują radni. Od 1 stycznia w Bydgoszczy proponowana cena sieciówki to 108 złotych (teraz 88 zł). Proponowana cena biletu jednorazowego normalnego to 3,8 zł (teraz to 3 zł). Ma zostać wprowadzony też bilet czasowy jednorazowy - 20 minutowy za 3 zł.

Zmiany dotyczą też strefy płatnego parkowania. Miasto chce je wprowadzić od lutego. Nie mają się zmienić koszty abonamentu dla osób mieszkających na terenie strefy. Ceny parkowania za pierwszą godzinę w podstrefia A wyniosą - 3,8 zł, a w strefie B - 2,6 zł. Kara za brak biletu parkingowego ma wynosić 200 zł.

Drogowcy proponują też rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania. Łącznie znajdzie się w niej około 4500 miejsc. Do strefy zostaną włączone m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach, Babiej Wsi i parking przy ul. Ustronie.

Zmiany będą na poziomie podobnym lub niższym niż w innych dużych polskich miastach. W ostatnich latach przy niezmienionych cenach biletach ceny energii wzrosły o ponad 73 procent, a ceny paliw i autobusów o prawie 30 procent. Jednocześnie wprowadziliśmy szereg działań wzmacniających atrakcyjność transportu publicznego: zakupy 33 nowych tramwajów, rozbudowa buspasów, nowe linie na terenie miasta i obszarze podmiejskim oraz atrakcyjne formy płatności

- mówi Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy.

Poważny wypadek na Rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE