W bydgoskiej Alei Dębów upamiętniono Pawła Adamowicza. Nadano też imię Unii Europejskiej

i

Autor: Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku/FB

wydarzenia

W bydgoskiej Alei Dębów upamiętniono Pawła Adamowicza. Nadano też dębowi imię Unii Europejskiej

2023-05-30 9:31

Jedno z drzew w Alei Dębów otrzymało imię Pawła Adamowicza - zamordowanego przed ponad czterema laty prezydenta Gdańska. W ten sposób upamiętniane są osoby zasłużone dla miasta i kraju. W wydarzeniu wzięła udział Magdalena Adamowicz.

W sobotę (27 maja) oznaczenia dębu dokonała wdowa po prezydencie Gdańska, posłanka od Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz. W ramach uroczystości inny dąb otrzymał imię Unii Europejskiej.

Te dwa dęby stoją obok siebie, wręcz spoglądają na siebie, a kiedyś złączą się korzeniami. Oczywiście znałem śp. Pawła. Był świetnym kolegą, przyjacielem. Był dobrą duszą. Potrafił kochać ludzi, potrafił kochać swoje miasto bezgranicznie. Niestety go nam odebrano. Nie chciałbym żeby odebrano nam też Unię Europejską, walczmy o to każdego dnia

- powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Prezydent Bydgoszczy podkreślił, że "Unia Europejska to jest otwartość, tolerancyjność i o te wartości walczył Paweł Adamowicz".

Wierzę, że dzisiejszy Dzień Samorządu Terytorialnego o tych wartościach wszystkim przypomni 

- zaznaczył Bruski.

Magdalena Adamowicz podziękowała za inicjatywę upamiętnienia jej męża w bydgoskiej Alei Dębów.

Mam nadzieje, że te dęby przetrwają nie tylko dziesiątki, nie tylko setki, ale nawet tysiące lat, dając nam cień, ale też takie poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Jak się na nie patrzy, to po prostu są piękne. Bardzo doceniam tę inicjatywę. Myślę, że kiedyś zrobimy taką trasę śladami Pawła Adamowicz, tam gdzie o nim pamiętają, tam, gdzie jego idee i wartości ceni 

- powiedziała wdowa po prezydencie Gdańska.

Adamowicz zwracając się do obecnej na uroczystości młodzieży z bydgoskiej Szkoły Podstawowej nr 46 im. Unii Europejskiej powiedziała, że dla Polaków bardzo jest przynależność do UE, większej wspólnoty, która daje siłę i wsparcie.

Aleja Dębów w Bydgoszczy

Aleję Dębów w Bydgoszczy tworzą dęby czerwone posadzone wzdłuż szerokiego deptaka pośrodku Al. Ossolińskich. Od 2002 r. starym i nowo posadzonym drzewom nadawane są imiona osób zasłużonych dla miasta i kraju. Dotychczas w ten sposób uhonorowano prawie 40 osób, wśród nich m.in.: marszałka Józefa Piłsudskiego, kryptologa Mariana Rejewskiego, papieża Jana Pawła II, pierwszego premiera III Rzeczypospolitej Tadeusza Mazowieckiego, lekkoatletkę Irenę Szewińską i kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

Wyrok w sprawie Stefana Wilmonta skazanego za zabójstwo Pawła Adamowicza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE