To będzie pierwsze takie wydarzenie w Bydgoszczy. Zbliża się Dzień Wcześniaka

i

Autor: Pexels

Wydarzenia

To będzie pierwsze takie wydarzenie w Bydgoszczy. Zbliża się Dzień Wcześniaka

2023-10-31 8:05

Fundacja Kolor Serca istnieje w Bydgoszczy od niedawna. Tworzą ją ludzie, którzy sami o tym, jakie problemy niesie za sobą wcześniactwo wiedzą najwięcej, a doświadczenia zbierają każdego dnia, opiekując się swoimi dziećmi. Powstała jednak dla rodziców - by dać im wsparcie. Dzień Wcześniaka to pierwsze wydarzenie na taką saklę organizowane przez Kolor Serca.

W Bydgoszczy nowa Fundacja Kolor Serca po raz pierwszy przygotowuje obchody Dnia Wcześniaka. Będą rozmowy, spotkania, miejsce na wymianę doświadczeń, a do wzięcia - pełna garść bezcennej wiedzy.

  • Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie 17 listopada na całym świecie.
  • To okazja do przypomnienia społeczeństwu o problemach wcześniaków.
  • 1 na 10 dzieci jest przedwcześnie urodzone.
  • W Bydgoszczy obchody Dnia Wcześniaka rozpoczną się 14 listopada, a zakończą 18 listopada.

Jesteś rodzicem wcześniaka? To wydarzenie w Bydgoszczy jest dla ciebie!

- To wydarzenie ma na celu nie tylko podniesienie świadomości o przedwczesnych porodach, ale także ma być realną pomocą dla opiekunów małych bohaterów, którzy na co dzień zmagają się z różnymi trudnościami - mówi Anna Żukowska z Fundacji Kolor Serca.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o karmieniu wcześniaka i mleku kobiecym

Dzięki współpracy nowej fundacji ze Stowarzyszeniem Małyssak 14 listopada od godz. 16.30 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 rodzice będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat karmienia mlekiem matki. Przedstawicielka Stowarzyszenia, lek wet. Katarzyna Łubiech, obali mity oraz przedstawi fakty o mleku i bezpiecznym rodzicielstwie. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak wygląda żywienie wcześniaka i podyskutować na temat problemów z laktacją. Kierownik Regionalnego Banku Mleka, dr n. med. Elena Sienkiewicz-Darol zapozna rodziców z istotnymi informacjami o bankowaniu mleka kobiecego w naszym regionie. Tego dnia będzie także można skorzystać z przygotowanych warsztatów z chustonoszenia.

- Bardzo ważnym punktem podczas tegorocznych obchodów Dnia Wcześniaka będą spotkania rodziców ze specjalistami, takimi jak lek. med. Arleta Zajączkowska, neonatolożka, dr Agnieszka Strączyńska, fizjoterapeutka czy dr Magdalena Miotk–Mrozowska, psycholożka, które odbędą się w środę 15 listopada od godz. 15.20 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 - mówi  podkreśla Sandra Jankowska-Wróblewska, prezeska Fundacji Kolor Serca. - Podczas rozmów nie zabraknie trudnych pytań, które rodzice wcześniaków zadają sobie na co dzień. Specjaliści pomogą, służąc swoją fachową radą i doświadczeniem – dodaje.

Pylon mostu Trasy Uniwersyteckiej zostanie podświetlony na fioletowo

16 listopada będzie można nauczyć się, w jaki sposób wykonywać masaż Shantala pod czujnym okiem fizjoterapeutki Izabelli Kuberskiej. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach o godz. 15.15 oraz o godz. 17. 17 listopada odbędą się kolejne zajęcia z fizjoterapeutką Joanną Sebastian. Tym razem uczestnicy zdobędą cenną wiedzę, na temat opieki nad wcześniakiem: jak troszczyć się o zdrowie i rozwój swojego dziecka? Podczas spotkania będzie można zdobyć praktyczne wskazówki. Tego dnia odbędzie się również pilotażowe spotkanie pod nazwą Grupa wsparcia dla rodziców wcześniaków. Rodzice będą mogli wymienić się doświadczeniami i otrzymać wsparcie. Spotkania Grupy wsparcia będą odbywać się cyklicznie raz w miesiącu.

Wydarzenia w ramach obchodów Dnia Wcześniaka mają przypomnieć, że opiekun dziecka przedwcześnie urodzonego, często skupiony na jego leczeniu, też jest ważny i ma prawo do godnego życia. Symbolicznie w tym dniu pylon mostu Trasy Uniwersyteckiej zostanie podświetlony na fioletowo (to kolor wcześniaków). Finał wydarzenia zaplanowano w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park. Rodzice i wcześniaki będą się bawić w sobotę, 18 listopada w godz. 9.30 – 12.30.

  • Na wszystkie warsztaty i spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie Fundacji Kolor Serca. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
  • Szczegóły dostępne są na www.kolorserca.pl
City Trail w Bydgoszczy. Za nami pierwszy bieg nowej edycji