Terytorialsi pomagają na bydgoskim lotnisku. To w związku z zagrożeniem koronawirusem

2020-03-15 11:34
WOT Bydgoszcz
Autor: Diana Warchocka, WOT

Na lotniskach w Polsce działa już ponad 300 żołnierzy WOT. Żołnierze m.in. mierzą temperaturę osobom, które powracają do kraju.

Decyzję o zaangażowaniu Terytorialsów podjął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Są wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami KPP. Do ich zadań należy wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski.

Wsparcie jest prowadzone na lotniskach w: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.


- Od czwartku, 12 marca br., od godz. 9.00 Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowości do podjęcia działań- informuje kpt. dr Diana Warchocka, oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Obecnie WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego.  Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe.

Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega przede wszystkim na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE