ciekawostki

Te meble z PRL-u kosztują krocie. Sprawdź, może masz na strychu podobne skarby [GALERIA]

2023-10-17 14:54

Meble z lat 60. i 70 XX wieku są już ikonami polskiego designu. Wiele z nich wciąż zdobi polskie mieszkania, albo trafiły na strychy w domach babć i rodziców. Jest wiele takich, których kolekcjonerzy gorączkowo poszukują. Nieskomplikowana forma, jakość wykonania, użyte materiały - często lite drewno i uniwersalność to cechy, które sprawiły, że po latach wróciły do łask i wciąż zyskują na wartości.

Do najbardziej poszukiwanych mebli z PRL-u należą komody z nadstawkami lakierowane na wysoki połysk. Królowały w mieszkaniach, gdy w Polsce „królowali” Gomułka i Gierek. Fornir, który pokrywał płytę meblową komód i meblościanek, ale też np. stolików miał brązowo-rudą barwę.

Jakich mebli z PRL-u szukają kolekcjonerzy?

Pożądane przez projektantów wnętrz są też fotele 366. Za projektem stoi Józef Chierowski. Projektant mebli oraz wnętrz przez lata był związany z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. W latach 60. częściowo zniszczył ją pożar. Żeby uchronić zakład przed tarapatami, trzeba było wymyślić prosty w wykonaniu, ale zachwycający mebel, tak powstał kultowy fotel.

Ile są warte stare meble z PRL-u?

W galerii u góry artykułu zebraliśmy ciekawe meble wystawione na sprzedaż za niebagatelne sumy. Sprawdźcie, może macie na strychu podobne skarby.

Jarmark Kujawsko-Pomorski 2023 w bydgoskim Myślęcinku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE