Tani węgiel w Bydgoszczy. Kiedy mieszkańcy będą mogli kupić opał? Znamy stanowisko władz miasta

2022-10-14 20:46
Węgiel
Autor: Wojciech Olkusnik/East News

Czy tani węgiel będzie można niedługo kupić w Bydgoszczy? Miasto wesprze rządowy pomysł dystrybucji węgla za pośrednictwem samorządów? Tylko pod warunkiem, że surowiec rzeczywiście będzie tańszy, a także zakładając przy tym współpracę z lokalnymi firmami – tłumaczą przedstawiciele ratusza.

Tani węgiel od samorządów

O temacie dystrybucji węgla za pośrednictwem samorządów, z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiał zastępca prezydenta Bydgoszczy – Michał Sztybel. Po spotkaniu z samorządowcami, we wtorek (11 października) opublikowany został projekt ustawy dotyczący dystrybucji surowca.

- Dopiero 11 października, w przededniu sezonu grzewczego premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami, aby prosić o wsparcie i wspólne działania w zakresie dystrybucji węgla mieszkańcom – poinformował zastępca prezydenta Michał Sztybel. - Jesteśmy gotowi zaangażować się dla dobra mieszkańców. Podczas rozmów nie uzyskaliśmy odpowiedzi dlaczego nie działa dotychczasowy system dystrybucji tego surowca, albo dlaczego rząd nie wykorzystuje możliwości spółek skarbu państwa i wojska.

Według nowego projektu, samorządy mają odpowiadać za zakup węgla oraz jego jakość, transport, składowanie oraz weryfikację kupujących. Jak czytamy na stronie miasta - Zgodnie z założeniami, cena tego surowca jaką ma zapłacić mieszkaniec to maksymalnie 2200 zł brutto za tonę. Biorąc pod uwagę wszystkie rzeczywiste koszty, samorządy zwracają uwagę na gwarancje finansowania ze strony rządu.

Tani węgiel w Bydgoszczy. Jest propozycja miasta

Podczas spotkania z premierem, zastępca prezydenta Bydgoszczy reprezentował Unię Metropolii Polskich. Jego zdaniem problemem nie jest dostępność surowca, tylko jego cena.

Jak podaje bydgoszcz.pl - ze względu na fakt, że rząd zwrócił się do samorządów w przededniu zimy, przygotowanie procedury sprawnego zakupu i dystrybucji węgla mieszkańców, jest w proponowanym kształcie bardzo trudne.

Mirrocube w Bydgoszczy

Michał Sztybel zaznacza, że podczas spotkania zwrócił uwagę na to, iż nie wskazano dlaczego, rozmowy z samorządowcami w sprawie węgla nie odbyły się latem – przed sezonem grzewczym.

- Nasza propozycja polega na maksymalnym uproszczeniu całej procedury i włączeniu w to składów węgla. Składy miałyby sprzedawać węgiel po ustalonej cenie, ustalonej ze spółkami skarbu państwa, a miasto pomogłoby w weryfikacji osób uprawnionych do preferencyjnego zakupy – tłumaczy wiceprezydent Michał Sztybel.

Obecnie projekt został już skierowany do dalszych prac legislacyjnych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE