niebotyczna kwota

Ta moneta z Bydgoszczy jest warta 3,24 mln zł! "Historyczny rekord"

2023-09-21 15:03

Legendarne 50 dukatów Zygmunta III Wazy wybite w mennicy koronnej w Bydgoszczy uznawane jest przez ekspertów za jedną z największych i najrzadszych królewskich monet na świecie. W sobotę, 16 września moneta trafiła na aukcję, a jej ceną wywoławczą były 2 mln zł, jednak ta kwota bardzo szybko zaczęła rosnąć. Ostatecznie drogocenna moneta została sprzedana za 3,24 mln zł. To absolutny rekord!

Moneta z Bydgoszczy sprzedana za ponad 3,2 mln zł!

Jak wielokrotnie informowaliśmy, licytacja odbyła się w sobotę (16 września) w hotelu Raffles w Warszawie. Przeprowadził ją Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka. Bezapelacyjną gwiazdą licytacji była 50-dukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 r. w mennicy koronnej w Bydgoszczy. Cena wywoławcza opiewała na 2 mln zł jednak po rozpoczęciu licytacji, ta kwota błyskawicznie została przebita, a sama licytacja długo nie trwała. Moneta została sprzedana za 3,24 mln zł. To rekord na polskim rynku!

Drogocenna moneta z Bydgoszczy warta miliony

Prawo do bicia monet Bydgoszcz uzyskała już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak to w okresie panowania Zygmunta III Wazy mennica uzyskała status królewskiej i wyemitowała jedne z najokazalszych monet w Europie. W 1616 r. zarządzał nią utalentowany mincerz, Holender Jakub Jacobson, któremu w nagrodę za doskonałą administrację król przekazał stery zarówno nad koronnymi, jak i litewskimi czy pruskimi mennicami działającymi na obszarze jego panowania.

- Dla mennicy w Bydgoszczy był to niezwykły okres - w 1621 r. opuściła ją studukatówka koronna oraz wybite jej stemplami monety innych nominałów, które dzisiaj uznawane są przez międzynarodowe grono kolekcjonerów za jedne z najrzadszych i największych monet na świecie. 50 dukatów, które licytowane było 16 września, to bez wątpienia obiekt klasy muzealnej, a przy tym niespotykane dzieło medalierskie - komentuje Michał Niemczyk, właściciel domu aukcyjnego.

Emisja bydgoskich wielodukatowych okazów wiązana jest triumfem pod Chocimiem nad armią turecką. Król, wysyłając poselstwa z listem wieszczącym zwycięstwo, dołączał monety tej kosztownej emisji w celach reprezentacyjnych i podarunkowych. Trafiały do rąk najważniejszych polityków i przedstawicieli arystokracji w Europie, jak również najbardziej zasłużonych polskich magnatów.

Sonda
Kolekcjonujesz monety?
Niezwykłe znalezisko w piwnicy MDK przy Łazienkowskiej. Warszawiacy rozpoznają się na zdjęciach z lat 60.
Źródło: Ta moneta z Bydgoszczy jest warta 3,24 mln zł! "Historyczny rekord"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE