Ta kamienica cały czas znajduje się w Bydgoszczy

i

Autor: facebook/Bydgoszcz: Okruchy Przeszłości/screen, Dawid Piątkowski

Historia

Ta kamienica cały czas znajduje się w Bydgoszczy. Wiemy, kto był jej pierwszym właścicielem

2024-02-24 11:37

Kamienica położona przy skrzyżowaniu ulicy Pomorskiej i Bocianowo posiada bogatą historię. W czasach, gdy Bydgoszcz nosiła nazwę Bromberg i była częścią zaboru pruskiego, została wzniesiona przez kupca Dawida Kukuka. Budowla o dwóch kondygnacjach istnieje od stu trzydziestu lat. W internecie krąży zabytkowe zdjęcie z XIX wieku przedstawiające budynek, na którym wyraźnie widnieje imię i nazwisko właściciela oraz jego rodzinę na balkonie. Dodatkowe informacje znajdziesz poniżej.

W 1826 roku z okna La Gras zostało zrobione pierwsze na świecie zdjęcie. Trwało to aż osiem godzin. Początkowa magia fotografii szybko się rozprzestrzeniła, docierając również do Polski. Wkrótce proces naświetlania skracał się do półtorej godziny. Fotografie stawały się coraz bardziej powszechne, umożliwiając nam spojrzenie w przeszłość i zobaczenie, jak świat wyglądał dawniej. Ciekawi Cię, jak przedstawiała się Bydgoszcz sto lat temu?

Galerię zdjęć miasta sprzed lat znajdziesz pod spodem artykułu. Wcześniej nawiążemy jednak do innego zdjęcia, które zostało wykonane pod koniec XIX wieku i zostało opublikowane jakiś czas temu na profilu w social mediach „Bydgoszcz: Okruchy Przeszłości”.

Profil regularnie umieszcza stare zdjęcia naszego miasta i publikuje ciekawe historie, o których wiedzą nieliczni. Tym razem ukazało się zdjęcie budynku, który pracownicy naszej redakcji widują codziennie. Kamienica na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Bocianowo tuż obok bydgoskiego Radia Eska wygląda identycznie (z wyjątkiem nowoczesnej elewacji).

Na czarno-białej fotografii widzimy niemieckie napisy – nic dziwnego, skoro Bydgoszcz znajdowała się na terenie zaboru pruskiego. Na balkonie znajduje się rodzina, która pozuje do fotografii. Pod balkonem, nad drzwiami głównymi znajduje się natomiast imię i nazwisko pierwszego właściciela budynku – Dawida Kukuka.

Jak czytamy – w latach 1894–1895 Dawid Kukuk, który zajmował się handlem artykułami spożywczymi, wybudował imponującą, dwupiętrową kamienicę czynszową na rogu ulicy Pomorskiej 71 i ulicy Bocianowo 1. Na parterze, po obu stronach bramy wjazdowej, urządził dwa sklepy, które w 1899 roku zostały zlikwidowane przez jego syna Gustawa, aby zrobić miejsce na pokoje mieszkalne.

Co ciekawe – po ponad stu latach na parterze nadal znajdują się sklepy, a pierwotna forma budynku została – na szczęście – zachowana.

Jak wyglądały inne budynki i poszczególne fragmenty naszego miasta sto lat temu? Sprawdź naszą galerię. Być może niektóre miejsca uda ci się rozpoznać.

Express Biedrzyckiej: Włodzimierz Cimoszewicz, fragmenty SE
Listen on Spreaker.