Święto końca PiS? Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego ma upamiętnić 15 października 2023

i

Autor: Wikipedia, domena publiczna/Dawid Piątkowski

wokół nas

Święto klęski PiS? Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego ma upamiętnić 15 października 2023

2024-04-04 15:00

Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszka Buczyńska, ogłosiła w środę, 3 kwietnia, plany dotyczące ustanowienia specjalnego dnia upamiętniającego wybory z 15 października - informuje gazeta "Rzeczpospolita". O szczegółach piszemy poniżej.

Jesienią 2023 roku, w wyborach parlamentarnych, dział wzięło 74,38% wyborców. Jak donosi gazeta "Rzeczpospolita", posłanka z Polski 2050–Trzeciej Drogi, Barbara Oliwiecka, zaproponowała ustanowienie nowego święta, które nie byłoby dniem wolnym od pracy – Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego.

"I realizacja tego planu staje się coraz bardziej prawdopodobna" - zaznaczył dziennik, przywołując odpowiedź Agnieszki Buczyńskiej, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050–Trzeciej Drogi na interpelację poselską.

- Deklaruję, że podejmę niezwłoczne działania w celu zbadania możliwości ustanowienia Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego – nowego święta państwowego w dniu 15 października – powiedziała minister.

"Rzeczpospolita" przypomina, że pierwsze informacje o koncepcji wprowadzenia nowego święta pojawiły się pod koniec stycznia bieżącego roku. Wyjaśniono, że inicjatywy tej nie podjęła posłanka, lecz Dagmara Majewska-Misiek, działaczka Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego "Łańcuch Światła". Spacer ten został zorganizowany podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości w celu obrony niezawisłości sądownictwa.

- W internecie zbiera podpisy pod petycją do marszałka Szymona Hołowni dotyczącą nowego święta - podała "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, święto miałoby charakter jednoczący, bo frekwencja była wysoka zarówno po stronie ówczesnej partii rządzącej, jak i opozycji.

Dziennik zaznacza, że pomysł nie jest pozytywnie oceniany przez polityków PiS, których zdaniem raczej chodzi tu o świętowanie odebrania władzy ich partii.

- Paniom z Polski 2050 radziłbym świętować 13 grudnia, bo dobrze się czują w tej dacie – powiedział "Rzeczpospolitej" poseł PiS Bartosz Kownacki.

Zupa za 13 zł, a mięsne drugie danie za 26 zł. W tym lokalu ceny się nie zmieniają, za to menu codziennie

Adwokat chciał uniewinnienia dla gwałciciela i mordercy więziennej psycholog