Społeczny Rzecznik Pieszych chce wyłączenia przycisków przy przejściach. Co na to drogowcy?

2020-10-15 14:20 Dawid Olszewski
Sygnalizacja świetlna
Autor: manfredrichter/CC0/pixabay.com

Decyzja będzie podjęta po szczegółowej analizie – tak szef bydgoskich drogowców odpowiada na pytanie o przyciski przy przejściach dla pieszych. Ich wyłączenia domaga się Społeczny Rzecznik Pieszych.

Zdaniem stowarzyszenia korzystanie z przycisków zwiększa ryzyko zarażenia. Wskazują, że wyjątkiem powinny być tylko miejsca, gdzie ruch pieszych jest nieregularny.

W obliczu drastycznego wzrostu skali epidemii oraz objęcia naszego miasta żółtą strefą apelujemy do Prezydenta Rafała Bruskiego o wyłączenie większości przycisków przy przejściach dla pieszych. Korzystanie z przycisków zwiększa ryzyko zarażenia. Apelujemy, żeby poza wyjątkowymi sytuacjami zielone światło dla pieszych włączało się automatycznie w każdym cyklu sygnalizacji a przyciski zostały zabezpieczone. Wyjątki są zrozumiałe w miejscach gdzie ruch pieszy nie jest regularny (np. Fordońska-Sochaczewska) lub w krytycznych miejscach sieci drogowej (np. Grudziądzka)

- informuje Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych.

Nigdzie nie ma żadnych badań potwierdzających, że tego typu przyciski powodują zwiększenie zakażenia. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że wyłączenie przycisków spowoduje ograniczenia w komunikacji publicznej. Stracimy priorytet tramwajowych. Sygnalizacje świetlne będą działały czy pieszy będzie, czy też nie

- mówi Wojciech Nalazek z ZDMiKP w Bydgoszczy.

Z kolei rzecznik pieszych podkreśla, że wiosną takie rozwiązanie zostało wprowadzone w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.