Przechodnie

i

Autor: anvel/CC0/pixabay.com

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. O co zapyta rachmistrz? Najważniejsze informacje [AUDIO]

2021-04-06 16:28

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis już ruszył i jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy mieszkają w Polsce, również dla cudzoziemców.

Nawet pięć tysięcy złotych może nas kosztować odmowa udziału w Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przez epidemię spis odbywa się na odległość. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej.

Kiedy okaże się, że jest brak dostępu do internetu, będzie można dokonać obowiązku samospisu dzwoniąc na infolinię. Zadania zostaną rozszerzone również o rachmistrzów telefonicznych, którzy będą do nas dzwonić

- tłumaczy Wiesława Gierańczyk, dyrektorka Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Spisu można dokonać telefonicznie lub online. Można to zrobić również we wszystkich urzędach statystycznych w kraju (w Bydgoszczy przy ul. Konarskiego). Gotowe są też wszystkie urzędy gminy w województwie kujawsko-pomorskim.

Spis to część osobowa - między innymi pytania o relacje rodzinne, wyznanie czy niepełnosprawność.

Pytania dotyczące nas, dotyczą aspektów demograficznych, naszej aktywności ekonomicznej, poziomu wykształcenia, migracji, elementów etniczno-kulturowych, niepełnosprawności. Będziemy również pytać o rodzinę. Jednym z celów tego spisu jest ustalenie relacji rodzinnych osób, zamieszkujących pod jednym adresem. Niezależnie od tego, czy rodzina ma charakter związku formalnego czy nieformalnego, to my odpowiemy, kto jest dla nas rodziną. Spis jest badaniem, które pozwala mówić o stanie niepełnosprawności i wyznaniu. Wiemy, że to dane wrażliwe. Jeśli ktoś bardzo nie chce ujawniać poglądów w tym zakresie, jest taka możliwość

- dodaje Gierańczyk.

Druga część formularza to ankieta mieszkaniowa. Tutaj trzeba wskazać między innymi, czyją własnością jest mieszkanie, kto w nim mieszka, a także należy podać liczbę pokoi i powierzchnię.

Nie ma pytań o zarobki, poziom oszczędności, inwestycje, numery kont, kart kredytowych, plany urlopowe, pojazdy, czy inne dobra materialne, poza mieszkaniem.

Szefowa bydgoskiego urzędu zapewnia, że to, co znajdzie się w formularzu, jest objęte tajemnicą. Spis powszechny potrwa do końca września.

Lista pytań znajduje się TUTAJ

Działa również infolinia spisowa - 22 279 99 99.

Jak wygląda Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - mówi Wiesława Gierańczyk z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy:
Wiosna zagościła w Bydgoszczy. Kwiaty rosną już w Ogrodzie Botanicznym UKW