angry

i

Autor: pixabay

Skąd się wzięła polska "k**wa"? Polskie przekleństwa dawniej nimy nie były! [GALERIA]

2023-03-13 7:44

Niewiele jest osób, które chociaż raz w swoim życiu, w chwili silnych emocji nie powiedziały: "o ku*wa". Choć wyraz ten, według słownika oznacza kobietę lekkich obyczajów, jego pochodne m.in. czasowniki i przymiotniki, mogą tak naprawdę oznaczać wszystko, co negatywne. Czy wiedziałeś, że przekleństwo to wywodzi się od nazwy zwierzęcia? Jesteś ciekaw, jakiego? A może zaskoczy Cię fakt, że wulgarne określenia męskiego przyrodzenia swoje początki miały w wiejskim chlewie, a także w szlacheckiej garderobie? Skąd wywodzi się reszta polskich przekleństw? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

- Wulgaryzmy są stare jak świat i nie sposób się od nich uwolnić - powiedział kiedyś w wywiadzie dla Newsweeka znany językoznawca, Jan Miodek. - Są takie sytuacje życiowe, w których jesteśmy bardzo źli, zdenerwowani czy nawet bezradni. Pewne zjawiska są dla nas ekstremalnie negatywne i kiedy do ich wyrażenia brakuje już normalnych słów, wtedy sięgamy po wulgaryzmy.

Skąd się one jednak wzięły?

Choć słowo „kiepski” dziś nie wydaje się w żaden sposób wulgarne, kilkaset lat temu było ono niezwykle obsceniczne. Wyraz ten pochodzi bowiem od nazwy „kiepa”, czyli szczególnie niestosownego i obraźliwego określenia kobiecych narządów płciowych. W momencie, gdy słowo „kiepa” stało się archaizmem, wyrażenie „kiepski” straciło swoją wulgarność, a dziś nawet nie jest uznawane za niestosowne.

Energywave w Bydgoszczy

Zupełnie inna sytuacja nastąpiła w przypadku wyrazu „pie*dolić”. Choć trudno w to uwierzyć, bezokolicznik ten pochodzi od słowa „pierdoła” i kiedyś oznaczał on tyle, co „gadać głupoty”. Co więcej - był on powszechnie używany i nie znajdował na liście wulgaryzmów. Obecnie słowo to zyskało wiele dodatkowych znaczeń, z czego tym podstawowym jest odbywanie stosunku płciowego.

To tylko jeden z nielicznych przykładów. Tak naprawdę, niemalże każde polskie przekleństwo dawnej nim nie było, a co najciekawsze - w przeszłości oznaczało zupełnie coś innego, niż obecnie. Skąd się wzięło słowo „ku*wa”? Co natomiast dawniej oznaczał wyraz „ch*j”? Dlaczego słowa te zmieniły się w wulgaryzmy? Sprawdź naszą galerię.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE