Samorząd województwa pomoże usunąć pozostałości po pożarze składowiska opon w Raciniewie

2020-11-17 8:33 Lidia Rachwalska
pożar w Raciniewie
Autor: Beata Krzemińska, Urząd Marszałkowski w Toruniu, mat. prasowe

Marszałek województwa Piotr Całbecki powołał specjalny zespół. Teren musi zostać jak najszybciej oczyszczony, żeby nie doszło do katastrofy ekologicznej. Wsparcie otrzymają także strażacy, którzy w wyniku akcji gaśniczej stracili m.in. sprzęt.

Specjalny zespół pomoże wójtowi w uprzątnięciu terenu pogorzeliska w Raciniewie w powiecie chełmińskim. Powołał go marszałek województwa Piotr Całbecki. Liczy się czas, by nie dopuścić do chemicznego skażenia gleby i wód gruntowych w tym rejonie.

 Marszałek Piotr Całbecki uzgodnił wstępnie zasady wsparcia z wójtem gminy Unisław. Zadeklarował też dotacje dla straży pożarnej na odbudowę części zasobów wyposażenia zużytych podczas walki z żywiołem.

- Chciałbym serdecznie podziękować strażakom i pogratulować im sprawnie przeprowadzonej akcji. Dziękuję też zaangażowanym w akcję ratunkową mieszkańcom Raciniewa. Jeśli to było, jak wynika ze wstępnych ustaleń, podpalenie, mam nadzieję, że sprawca zostanie przykładnie ukarany – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

  Samorząd województwa pomoże gminie Unisław w sfinansowaniu porządkowania pogorzeliska i rekultywacji gleby. Środki zostaną przekazane za pośrednictwem regionalnego stowarzyszenia samorządowego Salutaris.

Prace będzie koordynował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

- Po dogaszeniu pożaru najpierw sprawą zajmie się prokuratura. Ustaliliśmy, że po zakończeniu postępowania wójt gminy Unisław da właścicielowi składowiska 14 dni na uporządkowanie terenu, a jeśli ten polecenia nie wykona, samorząd gminy zorganizuje porządkowanie i rekultywację z wykorzystaniem środków województwa. Ustaliliśmy też, że Urząd Marszałkowski otrzyma listę jednostek uczestniczących w akcji gaśniczej i ich strat poniesionych w akcji gaszenia tego ogromnego pożaru i chcemy pomóc w zakupie części zniszczonego sprzętu. Chciałby jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym tu strażakom zawodowych i ochotnikom – powiedział w Raciniewie wicemarszałek Sosnowski, który spotkał się m.in. z dowódcą akcji.

Ogromny pożar na wysypisku opon w Raciniewie wybuchł w ubiegły piątek (13.11). Z ogniem i dymem na półtorahektarowym obszarze walczyło 150 zastępów PSP i OSP.

W ustaleniu przyczyny i okoliczności pożaru może pomóc zabezpieczony monitoring.

Strażacy ochotnicy z Bydgoszczy zbierają na wóz strażacki. Poprzedni został zniszczony.