Rolnicy zablokowali strażaków pędzacych do wypadku. „W wyniku waszego braku organizacji mogło dojść do tragedii”

i

Autor: D. Witt/Facebook OSP Białe Błota, zrzut ekranu

protest rolników

Rolnicy zablokowali strażaków pędzacych do wypadku. „W wyniku waszego braku organizacji mogło dojść do tragedii”

2024-02-25 18:11

Do wypadku doszło w Lipnikach niedaleko Bydgoszczy. Zderzyły się dwa auta osobowe. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, ale o tym strażacy nie wiedzieli, kiedy jechali na miejsce. Starali się dotrzeć najkrótszą drogą. Zatarasował ją jednak ciągnik. Protestujący rolnik zostawił go tam i gdzieś przepadł (podobno na moment), więc maszyny nie można było szybko przeparkować.

Protestujący rolnik zastawił strażakom drogę na węźle S5 w Białych Błotach

21 lutego w województwie kujawsko-pomorskim trwały jeszcze protesty rolników. Blokowali m.in. odcinki drogi ekspresowej S5. Około godz. 17 strażacy z OSP w Białych Błotach dostali zgłoszenie o wypadku. Dwa samochody osobowe zderzyły się w Lipnikach przy ul. Różanej. Na ratunek ruszyły też dwa wozy z Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Ratownicy wybrali najkrótszą z istniejących dróg dojazdowych. Wiedzieli o protestach, ale znali też zapewnienia rolników - że służby ratunkowe będą przepuszczane. Okazało się jednak, że ciągnik rolniczy postawiony (podobno chwilowo) bez kierowcy na zjeździe z trasy skutecznie tarasuje przejazd. Strażacy musieli pojechać dłuższą drogą. Po wszystkim druhowie z OSP Białe Błota w sieci opublikowali zdjęcie i zaapelowali do rolników.

Strażacy z Białych Błot apelują do rolników

- W wyniku waszego braku organizacji mogło dojść do tragedii. Służby ratunkowe na naszym węźle powinny mieć swobodny przejazd. W wyniku blokady dwa samochody straży pożarnej nie mogły dostać się najkrótszą drogą do poszkodowanych, mało tego w ciągniku, który zastawił bardzo ważny zjazd na pobliskie miejscowości, nikogo nie było. Wiemy, że walczycie o lepszą przyszłość, ale życie ludzkie jest najważniejsze! - piszą na facebookowym profilu OSP Białe Błota.

- Niestety to, że pojazdy w różnych miejscach utrudniają służbom przejazd, to codzienność - mówi nam prezes OSP Białe Błota Krzysztof Kościelniak. - Strażacy zwykle próbują taką przeszkodę objechać inną drogą, tak było i w tym przypadku. Rozumiemy protestujących rolników, walczą o swój byt i innej możliwości niż głośne protesty nie mają, bo nikt nie słucha ich argumentów. Mimo że blokując drogi w całym kraju, tworzą korytarze życia, co jakiś czas słychać np. o przyblokowaniu karetki. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z jakiego zjazdu będziemy musieli skorzystać, dlatego w każdej chwili może skończyć się tragicznie. W naszym przypadku obyło się bez ofiar, ale jadąc do akcji, nie wiedzieliśmy, co dokładnie zastaniemy na miejscu. W traktorze powinien być kierowca. Ale podkreslam - rozumiemy ten protest - dodaje.

Policjanci z Bydgoszczy mandatu najpewniej rolnikowi nie wystawią, ale sprawy nie odpuszczą

Strażacy nie zgłosili sprawy na policję. Wygląda na to, że kary dla rolnika nie będzie. Mimo to bydgoscy mundurowi zareagują.

- Porozmawiamy z organizatorem protestów, uczulimy, by zwracał szczególną uwagę na to, by w pojazdach byli kierowcy i mogli reagować w takiej sytuacji jak ta, a jeśli z przyczyn losowych rolnik musi wyjść z traktora, powinien poprosić kogoś o zastąpienie za kierownicą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy służby będą musiały przejechać, a taka akcja to przecież kwestia sekund i minut  - mówi mł. asp. Krzysztof Bratz z KMP w Bydgoszczy.

Protest rolników w Bydgoszczy