raisa

i

Autor: Dawid Piątkowski

Uchodźcy

Przyjechała z Nikopola do Bydgoszczy. Rękodzieło pani Raisy można podziwiać na Starym Mieście

2023-03-22 14:48

Uciekła przed wojną. Aktualnie, od pół roku mieszka na bydgoskim Szwederowie. Pani Raisa pochodzi z Nikopola na Ukrainie. To tam odkryła i rozwinęła swoje hobby – rękodzieło. Jej arcydzieła bydgoszczanie mogą podziwiać przy ul. Mostowej w Bydgoszczy.

Wełniane kotki, przytulanki, a nawet pokrowce na telefon komórkowy – a wszystko wykonane własnoręcznie. Bydgoszczanie mogą zobaczyć je przy ul. Mostowej koło Starego Rynku. To dzieło starzej pani o imieniu Raisa. Kobieta mieszka w Bydgoszczy dopiero od pół roku i jeszcze nie opanowała w całości języka polskiego. Z chęcią jednak dzieli się z mieszkańcami swoim hobby, a ma ona niezwykły talent. Zobaczcie sami.

rękodzieło

i

Autor: Dawid Piątkowski

Przechodząc przez Stare Miasto widziałem już panią Raisę kilka razy. Jest ona zawsze uśmiechnięta i pogodna. Pewnego razu postanowiłem podejść do niej i porozmawiać. Jak się okazuje – nasze języki są na tyle podobne, że nie było problemu, by się porozumieć.

Express Biedrzyckiej - Iwona HARTWICH

Pani pochodzi z Nikopola, miasta w południowej części Ukrainy, w obwodzie dniepropetrowskim. Mieszka w nim 127 tys. osób. W tym właśnie miejscu rozwinął się m.in. przemysł włókienniczy oraz odzieżowy. Od 1 lipca 2022 roku Nikopol jest stale poddawany rosyjskiemu ostrzałowi. W podobnej sytuacji znalazła się sąsiednia osada - Marganiec. Ostrzały prowadzone są z miasta Enerhodar, zdobytego przez siły rosyjskie.

Jeszcze w styczniu 2023 roku Rosjanie dzielnicę Nikopolu rakietami Grad i ciężką artylerią. Jak informował Polsat News - ponad 30 śmiercionośnych pocisków uderzyło wtedy dwie dzielnice mieszkalne w obwodzie dniepropietrowskim. Pociski uderzyły w domy mieszkalne.

Przypomnijmy, że w lutym miasto Bydgoszcz zadeklarowało, że będzie kontynuować wsparcie dla punktów pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Wsparcie mają dostać trzy organizacje.

Są to - Stowarzyszenie „Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński”, Stowarzyszenie „Dzięki Wam” oraz Stowarzyszenie „Dwie Skały”. Każde stowarzyszenie dostanie w ramach konkursu 24 tysiące złotych. Rozstrzygnięto również konkurs na prowadzenie punktu informacyjno-doradczego dla cudzoziemców w Bydgoszczy. Punkt informacyjno-doradczy dla cudzoziemców będzie prowadzić Stowarzyszenie „Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński”. Dotacja w ramach konkursu na ten rok to 100 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE