Pracowali albo jeździli na mecze koszykówki. Bydgoski ZUS prześwietlił chorych!

2020-02-10 10:46
ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie
Autor: Katrina_S/CC0/pixabay.com

Na zwolnieniu lekarskim pracowali albo jeździli na mecze ulubionej drużyny. Bydgoski ZUS podsumował kontrole. W sumie w naszym regionie wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na kwotę prawie 10 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich wystawionych w ubiegłym roku. Urzędnicy sprawdzili, czy osoby chore prawidłowo korzystały ze zwolnień, oraz czy wystawione zwolnienie było zasadne. Okazało się, że niektórzy zamiast przebywać w domu, pracowali, inni byli już zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ZUS skontrolował 30,5 tys. zwolnień lekarskich, czyli o blisko 6 tys. więcej niż w 2018 roku. Skutkiem kontroli było wstrzymanie wypłaty świadczeń na kwotę 2,6 mln zł.


- W sumie na Kujawach i Pomorzu wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na kwotę prawie 10 mln zł. - informuje Krystyna Michałek, rzecznik ZUS w Bydgoszczy.


ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwszy dotyczy ich wykorzystywania, a drugi orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W ubiegłym roku pracownicy bydgoskiego i toruńskiego oddziału ZUS przeprowadzili prawie 8,2 tys. takich kontroli. Z tego powodu 1815 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych z tego powodu zasiłków osiągnęła 1,9 mln zł.

Podczas kontroli okazało się, że niektórzy na zwolnieniu lekarskim, zamiast się kurować pracowali. Przyłapani na gorącym uczynku najczęściej tłumaczyli się tym, że do pracy przyszli tylko na chwilę. Tak było na przykład z właścicielką myjni samochodowej, którą w trakcie kontroli zastano w miejscu prowadzenia działalności w stroju roboczym podczas czyszczenia auta. Na gorącym uczynku został przyłapany również właściciel sklepu mięsnego, którego skontrolowali pracownicy ZUS. Gdy przyszli do sklepu, przyjmował gotówkę za zakupiony towar. Zdarzają się też przypadki, że pracownicy ZUS nie zastają chorego w domu. W jednym z takich przypadków kobieta tłumaczyła, że wyjechała za granicę w celach leczniczych.

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE