mat. policji

i

Autor: mat. policji

wokół nas

Policjanci z Barcina już kontrolują miejsca przebywania bezdomnych. W nocy coraz zimniej

2023-11-30 15:01

Z dnia na dzień w nocy coraz zimniej. To niebezpieczna sytuacja zwłaszcza dla bezdomnych. Jak informuje policja – funkcjonariusze barcińskiego komisariatu w towarzystwie pracownika socjalnego z MGOPS, w trosce o o życie i zdrowie osób bezdomnych, kontrolowali miejsca ich pobytu. Informowali o instytucjach niosących pomoc w związku z trudną sytuacją, a także możliwości spędzenia zimy w schronisku.

Jak zaznacza policja – okres jesienno–zimowy, to czas, kiedy szczególną uwagę powinniśmy poświęcić osobom bezdomnym. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Nawet krótki czas spędzony na mrozie może przynieść tragiczne konsekwencje.

W trosce o los osób bezdomnych, funkcjonariusze regularnie sprawdzają pustostany, ogródki działkowe i altanki. Pod koniec listopada barcińskim mundurowym towarzyszył pracownik socjalny z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie. Wszystkie napotkane osoby, będące w trudnym położeniu, informowali o możliwości spędzenia zimy w schronisku. Ponadto przekazywali informacje o instytucjach, do których można się zwrócić o pomoc w otrzymaniu odzieży i ciepłego posiłku.

Ich los zależy od nas wszystkich. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka śpiącego na ławce czy leżącego na ulicy. Powiadomienie odpowiednich służb i podjęta w porę interwencja, może uratować ludzkie życie. Szczególnie narażone na wychłodzenie są osoby będące pod wpływem alkoholu, gdyż ich organizm znacznie szybciej traci ciepło.  

Warto również zwrócić uwagę na osoby samotne, starsze czy schorowane. Jeżeli nie chcemy bądź też nie możemy im pomóc sami, zgłośmy taką potrzebę odpowiednim instytucjom: Ośrodkom Pomocy Społecznej lub Policji.

Powyższe informacje można przekazywać również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Trzeba jednak pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach nadal należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Dziadek do orzechów w Fabryce Norblina. Wciągająca wystawa na święta!