Pół tysiąca przyłbic dla medyków od bydgoskiej uczelni [AUDIO]

2020-04-06 10:45
UTP produkuje przyłbice
Autor: UTP, materiały prasowe

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy od tygodnia tworzy przyłbice ochronne, by wesprzeć regionalną służbę zdrowia w walce z koronawirusem.

Przyłbice są wycinane na ploterach laserowych i ręcznie składane. Równolegle uzupełnieniem tej produkcji jest druk 3D. Do 2 kwietnia wyprodukowano 535 specjalistycznych masek ochronnych, które zostały przekazane bydgoskim szpitalom:

Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 1 im. dr. A. Jurasza, Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 2 im. dr. J. Biziela, Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. E. Warmińskiego, Wojewódzkiemu Szpitalowi Dziecięcemu, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, 10. Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu oraz Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Pulmunologii, a także szpitalom w Grudziądzu, Toruniu, Nakle nad Notecią, Chełmnie i Żninie.

- Uczelnie produkuje dziennie 100-120 sztuk. W produkcję zaangażowali się pracownicy UTP przy wsparciu regionalnych firm, które dostarczyły materiały i pomagają w cięciu elementów. Przyłbice na bieżąco są przekazywane szpitalom i jednostkom służby zdrowia, które zgłaszają swoje zapotrzebowanie – mówi dr inż. Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

Uniwersytet na początku planował wyprodukować około 1500 specjalistycznych masek, które są potrzebne pracownikom medycznym stojącym na pierwszej linii walki z epidemią.

Przyłbice tworzą też nauczyciele i uczniowie bydgoskich szkół - Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 i 2 oraz Zespół Szkól Elektronicznych i Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Nauczyciele pracują na szkolnych drukarkach, a uczniowie, którzy posiadają takie urządzenia, pracują w domach.

Na UTP praca wre - przyznaje Franciszek Bromberek z UTP. Posłuchaj relacji:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE