Darowizna

i

Autor: pexels, pixabay

Podatek od darowizny

Darowizna w rodzinie. Dostałeś gotówkę od rodziców lub dziadków? Możesz zapłacić podatek!

2023-09-24 17:25

W Polsce jest wiele podatków, o których nie mamy pojęcia. Podatek od nieruchomości czy od deszczu jest już sprawą oczywistą. Co natomiast z podatkiem od darowizny? Otóż, gdy przekażemy komuś wyższą sumę - również musimy podzielić się z fiskusem. W tym momencie pojawia się pytanie - Czy podatek odprowadzić musimy również od pieniędzy otrzymanych od rodziców lub dziadków? Ta kwestia została rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegóły poniżej.

Podatek od darowizny.  Czy od pieniędzy od dziadka trzeba odprowadzić podatek?

Jak zaznacza Business Insider - Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę, zgodnie z którą, wbrew stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, a także Prokuratora Generalnego - od pieniędzy przekazywanych z ręki do ręki trzeba odprowadzić podatek od darowizny, nawet w przypadku, jeśli osoba obdarowana darowizną wpłaci je na swoje konto.

To samo dotyczy darowizny dla najbliższej rodziny – między innymi przekazanie znacznej sumy pieniędzy swojemu dziecku czy wnukowi. Tu również podzielić się trzeba z fiskusem - podatek od spadków i darowizn. Chyba, że spełnione zostaną dwa warunki – tłumaczy portal.

Podatek od darowizny 2023. Co zrobić, by uniknąć podatku dla dzieci i wnuków?

Po pierwsze, jeśli osoba, która otrzymała darowiznę zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. I po drugie – jeśli udokumentujemy wpłatę na rachunek obdarowanego w sposób zapewniający identyfikację obdarowanego i darczyńcy, czyli przelewem bankowym lub przekazem pocztowym – dodaje portal prawo.pl.

Schody nieruchome w Krakowie. Nie działają już ponad 1600 dni

Kiedy darowizna w rodzinie nie będzie opodatkowana?

Darowizna nie będzie opodatkowana jeśli prze przekroczy w okresie pięciu lat 10 434 zł – kwota wolna od podatku. Jednakże trzeba zaznaczyć, że jeśli spełnimy dwa powyższe przypadki zwolnione z podatku będzie każde (nawet poza kwota wolną) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez członka rodziny.

Jak podaje portal prawo.pl - podatnicy od lat toczą spory z fiskusem o to, czy pieniądze w formie darowizny można przekazać wyłącznie przelewem na konto, czy można zrobić to również w formie gotówki, którą obdarowany sam sobie na konto wpłaci. Zarówno fiskus, jak i sądy mają podzielone zdania w tej sprawie.

Jak zaznaczył Naczelny Sąd Administracyjny – dzięki konieczności udokumentowania wpłaty darowizny, nowa ustawa zapobiegnie praniu pieniędzy.

- Wprowadzenie warunku udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem ich przekazania na rachunek ma na celu zapewnienie szczelności systemu podatkowego i uniemożliwienie działań zmierzających do wprowadzenia do obiegu środków pieniężnych o nieustalonym pochodzeniu - zacytował sędziego NSA Stanisława Boguckiego portal prawo.pl.

Sędzia Bogucki dodał też, że wpłaty na konto obdarowanego koniecznie musi dokonać darczyńca. Wpłata pieniędzy przez obdarowanego na własne konto nie może zostać uznana za darowiznę, gdyż byłoby to niezgodne z przepisami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE