walt disney

i

Autor: YouTube/screen/Wikipedia

kino

Disney kończy 100 lat! Jego pierwszy film trwał… 6 min. Wiemy, o czym był! [WIDEO]

2023-04-18 8:26

The Walt Disney Company kończy sto lat. Wytwórnia jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Początki nie były jednak proste. Walt Disney zdobył rekordową liczbę nominacji do Oscara, rekordową liczbę statuetek, a przede wszystkim – stworzył imperium filmów animowanych. Wszystko zaczął od zera. W 1922 roku, zanim założył słynne studio, Disney stworzył swój pierwszy film. Trwał on 6 minut. Zobaczcie nagranie. Od niego zaczęło się wszystko.

Walt Disney zaczynał od Walt Disney Productions

Kaczor Donald, myszka Miki, Dumbo, Królewna Śnieżka – tak można wymieniać bez końca. Wszystkie te postacie wymyślił jeden człowiek – Walt Disney. Słynny amerykański animator założył wraz z bratem w Kalifornii przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, obecnie - The Walt Disney Company, czyli największy na świecie konglomerat medialny pod względem przychodów.

100 lat istnienia Disney na rynku

Walt Disney Productions powstało 16 października 1923 roku. Przedsiębiorstwo założyli bracia: Roy i Walter Disney. Na początku było to małe studio - Disney Brothers Cartoon Studio. Żaden z braci nie spodziewał się jednak, że podejmując decyzję o otwarciu małej firmy produkującej kreskówki dla dzieci, tworzą imperium, które na zawsze wpisze się w historię kina. Początki nie były jednak łatwe.

Walt Disney przed Myszką Miki próbował swoich sił z królikiem Oswaldem

Początki lat 20 XX wieku – to wtedy Walt Disney wpadł na pomysł, by stworzyć charakterystyczną, fikcyjną postać, którą przed ekranem telewizorów śledzić będą dzieci na całym świecie. Tak powstał królik Oswald. Plan jednak nie wypalił. Disney szybko stracił prawa do postaci i musiał wycofać ją z krótkometrażówek. Był to rok 1928 – to właśnie wtedy postać królika Oswalda została zastąpiona przez myszkę Miki.

Myszka Miki i przyjaciele

Począwszy od myszki, na ekran zaczęły trafiać kolejno – jego partnerka – myszka Mini i kolega – kaczor Donald. Kreskówki z charakterystycznymi bohaterami szybko zyskały sympatię widzów, a Walt Disney zaczął wypuszczać coraz to nowe krótkometrażówki w niezliczonych ilościach. Przełom nastąpił pod koniec lat 30 XX wieku.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków - pierwszy długometrażowy film Walta Disneya zapoczątkował falę sukcesów

Rok 1937 – do kin wchodzi pierwszy długometrażowy film Walta Disneya pod tytułem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Był to punkt kulminacyjny w historii przedsiębiorstwa. Wcześniej Disney wypuszczał jedynie krótkie kreskówki, teraz przyszedł czas na długometrażowe filmy kinowe.

Trzy lata po premierze Śnieżki przyszedł czas na Pinokio, a rok później swoją premierę miał Dumbo. Na przestrzeni lat przedsiębiorstwo rozwijało się coraz bardziej i stworzyło własne uniwersum. W latach 80-tych studio opracowało technikę animacji 3D, a początek lat dwutysięcznych zwiastował nową erę filmów live action.

Jaki naprawdę był pierwszy film Disneya?

Jak jednak wyglądały początki? Choć przedsiębiorstwo zostało założone w 1923 roku – Walt Disney zaczął produkować filmy animowane już rok wcześniej – w 1922 roku. Już jako dziecko, animator zafascynowany był twórczością rysownika Ryana Walkera. Następnie, za sprawą brata, Walt Disney, zaczął tworzyć już rysunki na zamówienie.

Widok z bydgoskiego Słonecznika

W 1921 roku mężczyzna podjął się kolejnego wyzwania – postanowił tworzyć ze swoich własnoręcznych rysunków animacje. W ten sposób, w 1922 roku wyprodukowany został krótkometrażowy film pod tytułem „Little Red Riding Hood”. Choć film ma zaledwie 6 minut, pokazał Disneyowi, że może spełnić swoje marzenia i zostać animatorem.

Film jest niemy, żaden z bohaterów nie wypowiada w nim ani słowa. Możemy zobaczyć w nim historię małej dziewczynki, wziętą z życia codziennego. Dziewczynka jedzie samochodem, ściga się z innym kierowcą i przeżywa po drodze różne, nietypowe przygody. Na ekranie zobaczymy również jej mamę, gotującą obiad i figlującego kota. Do filmu podłożona została również muzyka.

Zobacz pierwszy film Walta Disneya z 1922 roku

Walt Disney zmarł 15 grudnia 1966 roku w Los Angeles w wyniku szybko postępującego raka lewego płuca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE