Senior

i

Autor: pixabay.com

Uwaga na oszustów!

Oszuści podszywają się pod ZUS. Oferują wcześniejszą emeryturę

2024-02-25 18:11

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS na Facebooku. Oszuści oferują tam emeryturę w wieku 50 lat, ale po zainwestowaniu 1000 zł. W ten sposób chcą wyłudzić dane osobowe i pieniądze.

Oszuści, podszywając się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, coraz częściej wykorzystują nowe metody, takie jak sztuczna inteligencja do wyłudzania pieniędzy. Tym razem posłużyli się wizerunkiem byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej. ZUS ostrzega, by zachować czujność i nie dać się nabrać.

Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy przypomina, że ZUS nigdy nie prosi o wpłaty pieniędzy w zamian za emeryturę. Warunkiem otrzymania świadczenia jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego i posiadanie wymaganego okresu ubezpieczenia.

- Aby otrzymać emeryturę, nie trzeba wpłacać pieniędzy. Prawo do świadczenia dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia - mówi Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.

ZUS apeluje również o ostrożność w przypadku otrzymywania podejrzanych wiadomości, szczególnie tych zawierających linki. Zanim klikniemy w załącznik lub link, warto dokładnie się zastanowić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Dodatkowo zaleca się nieudzielanie danych osobowych przez telefon i weryfikowanie niepewnych informacji w najbliższej placówce ZUS-u lub pod podanym numerem telefonu.

Piesi pod czujnym okiem kamer. Akcja bydgoskiej policji