Czy ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim?

i

Autor: pixabay

Wydarzenia

Czy ta miejscowość leży w Kujawsko-Pomorskiem? Quiz dla dobrych z geografii. Bijemy brawo za 7/10!

2024-02-29 14:45

Jak dobrze znasz województwo kujawsko-pomorskie? Ile razy wybrałeś się na wycieczkę po regionie? A może jesteś dobry z geografii? Czy umiesz rozpoznać, czy dana miejscowość znajduje się w Kujawsko-Pomorskiem czy też nie? Rozwiąż nasz krótki quiz PRAWDA/FAŁSZ i przekonaj się sam! Quiz znajduje się pod spadem. Powodzenia!

Nowe miasta w województwie kujawsko-pomorskim

Na chwilę obecną w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się ponad 50 miast, z czego dwa – Bydgoszcz i Toruń mają powyżej 100 tys. mieszkańców. Z dekady na dekadę miast na Kujawach i Pomorzu przybywa.

Dla przykładu, 1 stycznia 2022 roku prawa miejskie otrzymała miejscowość Pruszcz. Dawniej wieś, obecnie miasto, oddalone jest o ok. 30 km od Bydgoszczy, a jego mieszkańcy na pół roku przed wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, usłyszeli wspaniałą nowinę.

Zgodnie z opublikowanym w 2023 r. rozporządzeniem Rady Ministrów, 1 stycznia 2024 roku trzy wsie w woj. kujawsko-pomorskim uzyskały status miast. Są to:

  • Bobrowniki (powiat lipnowski)
  • Kikół (powiat lipnowski)
  • Gąsawa (powiat Żniński)

Od nowego roku, liczba miast w Polsce wzrosła o 34. W gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt. Pozytywne opinie wrazili też właściwi terytorialnie wojewodowie.

Czy ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim? Quiz dla dobrych z geografii

Szybki test z geografii. Rozszyfruj, czy ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim

Pytanie 1 z 10
Janowiec Wielkopolski znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim
Małgorzata Ostrowska-Królikowska trenuje do "Tańca z Gwiazdami"