Miasto z lotu ptaka

i

Autor: Dawid Piątkowski/zdjęcie ilustracyjne

Wydarzenia

Nowe miasta w Kujawsko-Pomorskiem! Trzy miejscowości otrzymają prawa miejskie

2023-12-04 8:17

Od 1 stycznia 2024 r. na mapie Polski pojawić mają się 34 nowe miasta. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Zmiany dotyczyć będą również województwa kujawsko-pomorskiego. Od nowego roku prawa miejskie uzyskać mają trzy miejscowości z regionu. Tym samym, Kujawy i Pomorze wzbogacić mają się o trzy nowe miasta. Szczegóły poniżej.

Nowe miasta w województwie kujawsko-pomorskim

Województwo kujawsko-pomorskie co rusz wzbogaca się o nowe miasta. Dla przykładu, 1 stycznia 2022 roku prawa miejskie otrzymał Pruszcz, który do 1999 znajdował się w województwie bydgoskim, a następnie, po reformie – w kujawsko-pomorskim. Oddalona o ok. 30 km od Bydgoszczy wieś miała stać się miastem zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, o czym mieszkańcy zostali poinformowani już pół roku wcześniej.

Miast w Kujawsko-Pomorskiem wciąż przybywa! Od stycznia 2024 roku do województwa dołączyć mają trzy kolejne. Tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy trafił już do uzgodnień i opiniowania. Zgodnie z propozycją rządu od 1 stycznia 2024 r. status miasta mają uzyskać 34 miejscowości.

Jak czytamy na portalu prawo.pl - w gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt. Pozytywne opinie wrazili też właściwi terytorialnie wojewodowie.

Zgadniesz jak nazywają się naprawdę? Bijemy brawo za 10/10!

Pytanie 1 z 10
Stefani Germanotta to w rzeczywistości:
Stefani Germanotta to pseudonim artystyczny:
Dom Britney Spears wystawiony na sprzedaż! Ojciec oddał go za bezcen
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE