Nowa linia tramwajowa w Bydgoszczy. Jak będzie przebiegać?

i

Autor: Dawid Olszewski

ZDMIKP

Nowa linia tramwajowa w Bydgoszczy. Jak będzie przebiegać?

2023-03-27 15:22

Do końca przyszłego roku mają być gotowe projekty nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy od ronda Kujawskiego do pętli przy ul. Bielickiej długości 1,5 km oraz przebudowy pętli tramwajowej w dzielnicy Myślęcinek. Wyłonione zostały już firmy, które przygotują dokumentacje.

Torowisko od ronda Kujawskiego do pętli przy ul. Bielickiej będzie częścią przyszłej linii tramwajowej długości 3,4 km, która pozwoli na lepsze skomunikowanie osiedli Szwederowo, Górzyskowo oraz części Błonia z centralną częścią miasta. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zostało ono podzielono na części.

Ważną częścią pierwszego etapu inwestycji będzie dostosowanie ciągu ul. Solskiego do przekroju dwujezdniowego, z obustronnymi chodnikami, drogami rowerowymi, infrastrukturą dla komunikacji publicznej. Przebudowana zostanie też cała podziemna infrastruktura oraz fragmenty ulic dojazdowych do nowej trasy. Pętla tramwajowa powstanie na placu po północno-zachodniej stronie skrzyżowanie ulicy Solskiego i Bielickiej.

Nowe wiaty, ale też...parkingi dla rowerów i przejścia dla pieszych

W ramach inwestycji przewidziano m.in.: wiaty przystankowe ze stelażami na dachu dla roślinności, rozwiązania zmniejszające hałas, montaż specjalnych gum wypełniających pustą przestrzeń w szynach tramwajowych na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów, zadaszone parkingi dla rowerów.

Zaprojektowana zostanie przebudowa pętli tramwajowej na osiedlu Myślęcinek w innej części Bydgoszczy. Przewidziano, że powstaną dodatkowe przystanki i nowe torowisko, przejścia dla pieszych i wiaty przystankowe.

Dokumentacje na oba zadania - linię od Ronda Kujawskiego do ul. Bielickiej oraz pętlę na Myślęcinku mają być gotowe do końca przyszłego roku. Dokumentację dla linii tramwajowej opracuje spółka Progreg z Krakowa za przeszło 2,5 mln zł, a pętli - spółka CONE AMG z Warszawy za 485 tys. zł.

Zadania mają zapewnione dofinansowanie unijne z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.

Bydgoszczanin trzymał w domu narkotyki, a jego brat potężny arsenał broni
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE